Rowerzyści to trzecia pod względem liczebności grupa wśród ofiar zdarzeń drogowych. Wypadki z udziałem cyklistów skutkują często śmiercią lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu ich uczestników. W odpowiedzi na panujący trend coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych umieszcza w swojej ofercie polisy skierowane do entuzjastów dwóch kółek. Pojawiają się również pomysły wprowadzenia obowiązkowych tablic rejestracyjnych dla rowerzystów.
Rejestrować czy nie rejestrować?
Adam Karpiński, rowerzysta i ekonomista, zwraca uwagę, że w latach 20. i 30. XX wieku rowery były rejestrowane. Wówczas jednak jednośladów nie było na drogach tak wiele jak dziś. - Później rower został spopularyzowany. Jest ogólnodostępny. Gdybyśmy zaczęli dogłębnie realizować program rejestracji wszystkich rowerów, myślę, że byłby to ogromny chaos - przekonuje. Dodaje, że być może czasowe tablice sprawdziłyby się w przypadku rowerzystów częściej korzystających z dróg publicznych.
Gość audycji zwraca uwagę, że dla bezpieczeństwa na drogach kluczowa jest odpowiedzialność cywilna, kultura i wykształcenie pewnych nawyków. - Rowerzysta czy użytkownik hulajnogi przegra na drodze z każdym samochodem. Tak że lepiej, żeby nawet nie próbował się ścigać, wpychać czy wymuszać pierwszeństwa - słyszymy. Jednocześnie Adam Karpiński dodaje, że droga nie jest miejscem rywalizacji, lecz przestrzenią, w której powinniśmy się dogadać i współistnieć.
Postawmy na edukację
Osobną kwestią pozostają piesi, którzy obawiają się brawury użytkowników rowerów i hulajnóg. Jeśli nie ma w pobliżu ścieżek rowerowych i tacy użytkownicy decydują się na korzystanie z chodników, powinni zachować szczególną ostrożność. - Czy my to wyegzekwujemy, rejestrując rowerzystów? Czy lepiej uświadamiać od najmłodszych lat? Może "rowerowe rodziny" powinny też położyć nacisk na uczenie kultury jazdy i prawidłowych zachowań na drodze - przekonuje Adam Karpiński.
Jednocześnie za przykład daje kraje skandynawskie jak Szwecja czy Norwegia, ale również chociażby Holandię, Niemcy czy Szwajcarię. - Szwajcaria to kraj bardzo solidarny. Dla nas z jednej strony ta kultura jest niezrozumiała. Szwajcarzy wzajemnie się kontrolują oddolnie - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia. Dodaje, że w Polsce rozwiązaniem mogłoby być również pokazywanie dzieciom skutków brawury i wypadków drogowych.
YouTube/Straż Miejska Warszawa
Czytaj również:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Adam Karpiński (rowerzysta i ekonomista Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu)
Data emisji: 20.09.2022
Godzina emisji: 11.17
mg
W jaki sposób ukrócić lekkomyślność i brawurę rowerzystów? - Jedynka - polskieradio.pl