W Urzędzie Miasta Głogowa nie potrafiono Januszowi Weissowi odpowiedzieć na to pytanie. W Wydziale Dróg usłyszał jedynie trzask odkładanej słuchawki. Zadzwonił więc do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
- Jedynym Polakiem, który był przestrzeni kosmicznej jest gen. Mirosław Hermaszewski. Natomiast w programie przygotowania do lotu brał również udział płk. Zenon Jankowski. Można więc powiedzieć, że mieliśmy dwóch kosmonautów - wyjaśnił w rozmowie z Weissem płk. Maciej Wilczyński.
27 listopada 1976 roku Zenon Jankowski został wybrany razem z Mirosławem Hermaszewskim (wówczas majorem) jako kandydat do lotu w kosmos pierwszego Polaka w ramach programu Interkosmos (celem radzieckiego programu było umożliwienie państwom bloku wschodniego udziału w eksploracji kosmosu). Decyzja o tym, że ostatecznie nie poleci, zapadła krótko przed datą startu. - Bardzo możliwe, że wpływ na to miały wyniki badań. Proces przygotowawczy do lotu w kosmos jest bardzo skomplikowany i wymagający pod względem zdrowotnym - dodał płk. Wilczyński.
Podczas misji Sojuza 30 w dniach 27 czerwca - 5 lipca 1978 Zenon Jankowski był konsultantem kierownika lotu. Później wrócił do służby wojskowej, którą zakończył w stopniu pułkownika.
Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.
Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.
tj/mc
Zapomniany polski kosmonauta płk. Zenon Jankowski - Jedynka - polskieradio.pl