Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski, wraz z przewodnikami Muzeum Powstania Warszawskiego, zabrali słuchaczy w podróż po tym niezwykłym miejscu. Po wystawie "Okupacja" oprowadzała nas Ilona Proć.
Później przeszliśmy do wystawy "Funkcjonowanie Państwa Podziemnego", o której opowiadał Karol Mazur.
Najważniejsza chwila 1 sierpnia 1944 roku to godzina "W". Poprzedził ją wydany dzień wcześniej przez płk. Antoniego Chruściela, ps. "Monter", rozkaz następującej treści: "ALARM – do rąk własnych! Dnia 31.7. g. 19. Nakazuję ‘W’ dnia 1.8. g. 17.00. Adres m. p. Okręgu: Jasna 22 m. 20 czynny od godziny ‘W’. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować".
W Muzeum Powstania Warszawskiego jest także miejsce stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych.
Ważną częścią historii Powstania Warszawskiego są placówki medyczne, w których opatrywano rany powstańców i ludności cywilnej. Ich pełną listę przedstawił Dominik Szczęsny-Kostanecki.
Jednym z symboli Powstania Warszawskiego są kanały. Jak wyglądało poruszanie się nimi przybliżał prof. Leszek Kosiński ps. "Orzeł".
Muzeum Powstania Warszawskiego to jedyne miejsce na świecie, gdzie znajduje się replika amerykańskiego bombowca Liberator w skali 1:1. O maszynie, którą z południa Włoch dostarczano pomoc dla powstańców, opowiadał Piotr Śliwowski.
Powodzenie działań wojennych oddziałów powstańczych zależało od sprawnej łączności.
Jednym z najstarszych zachowanych w oryginale pojazdów będących na wyposażeniu powstańców jest samochód pancerny Kubuś. Jego historię przybliżył Mirosław Czado.
Po 63 dniach walki, 2 października 1944 roku, w Ożarowie podpisany został dokument o zaprzestaniu działań wojennych.
Ponadto w audycji gościli: dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, który opowiadał o kierowanej przez siebie placówce oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich ppłk Edmund Baranowski, który wspominał tragizm zrywu niepodległościowego z 1944 roku.
pg/mm
Z "Sygnałami dnia" przez 63 dni Powstania Warszawskiego - Jedynka - polskieradio.pl