"Elfriede Jelinek pisząc o sobie, pisze o nas"

Data publikacji: 04.12.2014 21:50
Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 15:03
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

POSŁUCHAJ

Paweł Miśkiewicz: w "Podróży zimowej" oglądamy Jelinek filozofkę, młódkę, staruszkę, matkę. Przyglądamy się życiu w różnych jego zakresach i funkcjach społecznych (Dosłownie kultura)

- "Podróż zimowa" nie jest dramatem, to poemat rozpisany na 8 wielkich monologów o różnych aspektach życia człowieka - mówi Paweł Miśkiewicz, który przeniósł tekst na teatralne deski.

Tytuł łączy tekst Jelinek z cykl pieśni napisanych do poezji Wilhelma Müllera przez Franza Schuberta. - Motywy w nich zawarte towarzyszą niemalże każdej z części poematu. Zderzenie ostrego i nowoczesnego języka pisarki z pieśniami z innej epoki jest bardzo ciekawe - opowiada reżyser.

Paweł Miśkiewicz przyznaje, że "Podróż zimowa" jest tekstem autobiograficznym, ale łatwo w nim znaleźć odniesienia do własnego życia. - Pisała o sobie, ale jak każdy wielki filozof, przeżywa Jelinek życie trochę w imieniu nas wszystkich - uważa reżyser Teatru Polskiego we Wrocławiu

Jego zdaniem kreując sześć swoich wcieleń Jelinek żegna się ze światem, zaprasza na swój pogrzeb, a także ukazuje daremną walką o zmianę rzeczywistości. - Choć wie, że nikt nie słuchaj jej głosu wnikliwego obserwatora, i że nie ma żadnej siły sprawczej, to zatapia się w wołaniu - podkreśla. Marzeniem reżysera jest, by widz nie tyle oglądał spektakl, co wsłuchał się w niego i w wyobraźni zbudował wewnętrzny pejzaż.

Tytuł audycji: Dosłownie kultura
Prowadziła: Joanna Sławińska
Gość: reżyser teatralny Paweł Miśkiewicz
Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 17.18

(asz/tj)

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.