Gwałt jest bliżej nas, niż mogłoby się wydawać

Data publikacji: 08.12.2015 02:03
Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 09:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zgodnie z danymi z 2013 r. w Polsce przemoc fizyczna i seksualna rocznie dosięga ok. 800 tys. kobiet w wieku 18-69 lat
Zgodnie z danymi z 2013 r. w Polsce przemoc fizyczna i seksualna rocznie dosięga ok. 800 tys. kobiet w wieku 18-69 lat, Autor - Pixabay/ CC0 Public Domain

POSŁUCHAJ

Fakty i mity na temat gwałtu (Problem z głowy/ Jedynka)

- Nikt nas nie uczy jak reagować na wiadomość o gwałcie, tak jak czym jest przestępstwo zgwałcenia - mówi Anna Sadowska, wiceprzewodnicząca zarządu w organizacji Stop Gwałtom.

Goście Jedynki przyznają, że do dziś pokutuje fałszywe przekonanie, wyjęte rodem z filmów, że gwałciciel to osoba, która napada na kobietę w ciemnej uliczce, podczas gdy najczęściej jest to ktoś z jej najbliższego otoczenia. - Zakłopotanie towarzyszące rozmowom na temat gwałtu związane jest z tym, że mamy jedną wielką mitologię. A jeśli nie wiemy, o czym mówimy, to też nie wiemy, jak mamy na to reagować - podkreśla Anna Sadowska.

Jakie największe mity narosły wokół tematu przemocy seksualnej? Czy wiele kobiet w Polsce ma z tym problem? Które zachowania można uznać za przemoc seksualną? Kto najczęściej dopuszcza się gwałtu? O tym więcej w programie Niny Harbuz-Karczmarewicz.

Tytuł audycji: Problem z głowy

Goście: Anna Sadowska (wiceprzewodnicząca zarządu w organizacji Stop Gwałtom), Ewelina Seklecka (prezeska Fundacji Punkt Widzenia, która za cel stawia sobie, miedzy innymi, promowanie i realizowanie idei równouprawnienia kobiet i mężczyzn)

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/ag

 

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.