Rok 2015 w nauce. Rewolucje, ewolucje, przełomy

Data publikacji: 01.01.2016 18:59
Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 23:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ilustracja przedstawia sondę NASA "New Horizons" okrążającą planetę Pluton i księżyc Charon (w tle). Zadaniem sondy wyposażonej w 70 specjalistycznych urządzeń jest zbadanie powierzchni, składu i atmosfery Plutona i jego księżyca
Ilustracja przedstawia sondę NASA "New Horizons" okrążającą planetę Pluton i księżyc Charon (w tle). Zadaniem sondy wyposażonej w 70 specjalistycznych urządzeń jest zbadanie powierzchni, składu i atmosfery Plutona i jego księżyca, Autor - PAP/EPA/NASA

POSŁUCHAJ

Rok 2015 w nauce. Rewolucje, ewolucje, przełomy (Jedynka)

Niektóre fantazje naukowców znalazły praktyczne zastosowanie w medycynie, sonda New Horizons dotarła do krańca świata, a stare mikstury wróciły do łask.

Rok 2015 obchodziliśmy jako Międzynarodowy Rok Światła. W audycji mówiliśmy o wykorzystaniu światła w rozwiązywaniu problemów związanych z zasobami energii, dostępu do nowych technologii w medycynie, rolnictwie czy telekomunikacji i przekazywaniu informacji w internecie. Nie zabrakło też refleksji nad wykorzystaniem światła w badaniach przestrzeni kosmicznej. 

Słuchaj także
1200concert-768722_1920.jpg
Muzyczne podsumowanie roku 2015

Zaproszeni do studia eksperci komentowali znaczenie przyznanych w 2015 roku przez Komitet Noblowski nagród m. in w dziedzinie medycyny i chemii. Mówili o znaczeniu, jakie dla świata ma zdobyta wiedza i opracowane narzędzia do leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie czy leczenia malarii. Wyjaśnialiśmy również, jak nagrodzone badania nad naprawą DNA i ochroną przez komórkę własnego materiału genetycznego przyczynią się do opracowania skuteczniejszej metody walki z chorobami nowotworowymi czy chorobami rzadkimi.

Mówiliśmy też o modzie na zakrzywione ekrany w telewizorach i telefonach komórkowych - czy to tylko efekt wizualnym czy nowy standard w odbiorze obrazu. Podsumowaliśmy też techniki 3D i ich wykorzystanie pokojowe, ale i w działaniach terrorystycznych (druk broni palnej).


Audycja specjalna

Prowadzenie: Artur Wolski

Goście: dr Paweł Boguszewski (neurofizjolog, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, dr Tomasz Kulisiewicz (ekspert komunikacji elektronicznej) i prof. Ryszard Tadeusiewicz (Akademia Górniczo-Hutnicza), Jerzy Vetulani (psychofarmakolog, neurobiolog)

Data emisji: 1.01.2016

Godzina emisji: 16.15

asz/mm

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.