Angela Merkel - bohater czy antybohater 2015 roku?

Data publikacji: 02.01.2016 13:40
Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 14:14
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Amerykański tygodnik "Time" ogłosił Angelę Merkel Człowiekiem Roku 2015
Amerykański tygodnik "Time" ogłosił Angelę Merkel Człowiekiem Roku 2015, Autor - PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

POSŁUCHAJ

Bohaterowie 2015 roku (Świat w radiowej Jedynce)

- Na pewno jednym z symboli mijającego roku będzie noworoczne orędzie kanclerz Niemiec z napisami po arabsku - powiedział w radiowej Jedynce Paweł Reszka z "Tygodnika Powszechnego".

2015 rok minął pod znakiem kryzysu migracyjnego. Ramy europejskiej polityki wobec tego kryzysu nakreśliła kanclerz Niemiec. To Angela Merkel ogłosiła politykę otwartych drzwi dla uchodźców.

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka przypomniała, że jeśli chodzi o podejście Merkel do problemu uchodźców "najpierw był poklask, a potem przyszło osamotnienie". Pojawiły się głosy sprzeciwu wobec zaproponowanego przez kanclerz stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców w Unii Europejskiej. W ocenie Płomeckiej Merkel nie zmieni jednak swojego stanowiska w tej sprawie.

Angela Merkel została Człowiekiem Roku 2015 amerykańskiego tygodnika "Time". Grzegorz Dobiecki, autor programu "To był dzień na świecie", stwierdził, że żadna z niemieckich gazet takiego tytułu pewnie by niemieckiej kanclerz nie przyznała. Zwrócił uwagę, że w Niemczech spada poparcie zarówno dla Merkel, jak i dla jej partii CDU. - Pojawiają się głosy, że Niemcy szykują Europie kolejną katastrofę - powiedział.

Zobacz serwis specjalny:
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Paweł Reszka z "Tygodnika Powszechnego" podkreślił, że nie ma co obwiniać Merkel za falę uchodźców w Europie. - Być może to ślepota Europy za to odpowiada. Wojna w Syrii, niepokoje na Bliskim Wschodzie, ludzie tonący na Morzu Śródziemnym - Europa odwracała głowę - wskazał.

Z Reszką zgodziła się ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Magdalena El Ghamari. - Pewnego rodzaju zjawiska były już zauważalne dużo wcześniej - zaznaczyła. - Nie dostrzegaliśmy pewnej fali konsekwencji. Uważaliśmy, że ten świat Bliskiego Wschodu jest na tyle daleko, że on tak szybko do nas nie przypłynie - dodała.

W audycji "Świat w radiowej Jedynce" rozmawialiśmy także o innych bohaterach mijającego roku: premierze Węgier Victorze Orbanie, byłym ministrze finansów Grecji Janisie Warufakisie, prezydencie Rosji Władimirze Putinie, przywódcy USA Baracku Obamie oraz papieżu Franciszku.

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Przygotował: Agata Kasprolewicz

Goście: Magdalena El Ghamari (ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego), Grzegorz Dobiecki (autor programu "To był dzień na świecie" w Polsat News 2), Paweł Reszka ("Tygodnik Powszechny")

Data emisji: 2.01.2016

Godzina emisji: 12.16

kk/ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.