Żaby na drodze. Jak je chronić?

Data publikacji: 22.01.2016 23:19
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 16:48
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Żaby należą do zwierząt chronionych w Polsce, co oznacza, że nie wolno ich chwytać, zabijać, płoszyć, przenosić z naturalnego siedliska, handlować nimi, wywozić za granicę, a także nie można niszczyć ich siedlisk
Żaby należą do zwierząt chronionych w Polsce, co oznacza, że nie wolno ich chwytać, zabijać, płoszyć, przenosić z naturalnego siedliska, handlować nimi, wywozić za granicę, a także nie można niszczyć ich siedlisk, Autor - Pixabay.com/domena publiczna

POSŁUCHAJ

Janusz Weiss wyjaśnia, jak można chronić żaby w okolicy ruchliwych dróg (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)

Znaki drogowe ograniczające prędkość pojawiają się m.in. na odcinkach dróg, przez które przechodzą żaby. Janusz Weiss sprawdził, czy jest to skuteczna metoda ochrony tych płazów.

Na starej drodze z Bielska-Białej do Cieszyna w miejscowości Jasienica w rejonie fabryki mebli postawiono w ubiegłym roku znak ograniczenia prędkości do 40 km na godzinę. Nad nim, w okresie od maja do września, jest umieszczany znak żaby.

Choć słuchacz twierdził, że żaby na tym terenie się nie pojawiają, to policja jest innego zdania. - W okolicy jest mnóstwo stawów i faktycznie są tam płazy. Jest to krótki odcinek drogi, mierzący około 100 metrów - wyjaśnia Elwira Jurasz z komendy policji w Bielsku-Białej.

Czy znaki ograniczenia prędkości skutecznie chronią zwierzęta?

 

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Elwira Jurasz (komenda policji w Bielsko Białej), Jacek Bożek (szef Klubu Gaja)

Data emisji: 22.01.2016

Godzina emisji: 17.30

sm/gs

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.