Irańczycy wybierają 290 członków parlamentu i Zgromadzenia Ekspertów, które powołuje i kontroluje duchowo-politycznego przywódcę kraju, ma też uprawnienia, by go odwołać. Reformatorzy mają nadzieję, że uzyskają większy wpływ na obie instytucje, które obecnie są zdominowane przez konserwatystów.
- W irańskich mediach społecznościowych krążyły memy, w których przegranym wyborów był... Barack Obama. Tak konserwatyści wzywali do zagłosowania przeciwko obozowi reformatorskiemu - powiedział Łukasz Fyderek, politolog UJ. Dodał, że Iran w swojej kulturze politycznej ma mocno zakorzenione poczucie osamotnienia i stawania w pojedynkę wobec całego świata. - Konserwatyści starają się grać tym sentymentem - wyjaśnił. Politolog zwrócił uwagę, że taka retoryka znana jest z krajów, gdzie obowiązuje system niedemokratyczny. Fyderek przypomniał, że w podobnych słowach Władimir Putin mówił o nadchodzących wyborach w Rosji.
To dla Iranu bardzo ważny moment - podkreśliła Sylwia Surdykowska, iranistka UW. Wyjaśniła, że Ajatollah Ali Chamenei jest już dość wiekowy i przewiduje się, że wybrane teraz zgromadzenie wskaże następnego duchowego przywódcę Iranu. Surdykowska zaznaczyła, że ustrój Iranu jest niezwykły na skale światową – nazywa się rządy prawnika muzułmańskiego. Choć nosi on znamiona demokracji, to władzę w garści faktycznie trzyma jeden człowiek. - Wszystkie instytucje w kraju podlegają Alemu Chamenei.
Czy reformatorzy maja szansę w takim systemie dojść do głosu? Kto, według wstępnych informacji, wygrywa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Eksperci mówili też o roli Iranu w wojnie w Syrii i szansach na zakończenie tego konfliktu.
W dalszej części audycji poruszono sprawę Brexitu i ewentualnego opuszczenia UE przez kolejne państwa. Temat omówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Na koniec Grzegorz Ślubowski, wieloletni korespondent w Moskwie, a dziś szef Redakcji Publicystki Międzynarodowej Polskiego Radia skomentował demonstracje w stolicy Rosji w rocznicę zabójstwa opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa. Komentarz uzupełniła rozmowa z Wsiewołodem Czernozubem, działaczem założonego przez Borysa Niemcowa ruchu "Solidarność", którą przeprowadził Żenia Klimakin z redakcji rosyjskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Tytuł audycji: Świat w Jedynce
Prowadził: Michał Żakowski
Goście: Sylwia Surdykowska (iranistka, UW), Łukasz Fyderek (politolog, UJ), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia), Grzegorz Ślubowski (szef Redakcji Publicystki Międzynarodowej Polskiego Radia)
Data emisji: 27.02.2016
Godzina emisji: 12.04
fc/tj
Wybory w Iranie odmienią ten kraj? - Jedynka - polskieradio.pl