Tykocin - miasto pełne historii

Data publikacji: 22.10.2016 16:00
Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 16:41
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Późnobarokowy kościół pw. Świętej Trójcy z poł. XVII w. oraz zespół klasztorny pomisjonarski fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego położony nad rzeką Narew w Tykocinie
Późnobarokowy kościół pw. Świętej Trójcy z poł. XVII w. oraz zespół klasztorny pomisjonarski fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego położony nad rzeką Narew w Tykocinie, Autor - PAP/Ireneusz Sobieszczuk Leszek Wróblewski

POSŁUCHAJ

Tykocin, miasto pełne historii (Jedyne takie miejsce/Jedynka)

- Najbardziej cenne w Tykocinie jest to, czego nie można dotknąć. Jak do Tykocina się przyjeżdża, siada się na ławeczce, to człowiek ma wrażenie, że czas się tu zatrzymał i zapomina o wyścigu szczurów, jaki mamy w dużych miastach - podkreśla przewodnik Adam Rudawski.

Radruz PAP 1200.jpg
Historia sułtanki z "Wspaniałego stulecia" to opowieść o piękności z Radruża

Tykocin to miasto pełne historii. Zygmunt II August uważał je za jedno z najważniejszych w Rzeczpospolitej. Przez stulecia jego symbolem były... karczmy. - W spisie podatkowym z 1571 roku widnieją 72 karczmy, gdzie podawano wino i miód - mówi rozmówca Moniki Tarki i Roberta Kilena. 

Tykocin był prawdziwym tyglem kultowym. Mieszkali tu nie tylko Polacy i Żydzi, ale także Holendrzy, Szkoci, Tatarzy. Co sprawiało, że miasto było tak ważne przed stuleciami? Dlaczego Tykocin nie stał się stolicą Polski, na co miał duże szanse? Co ma wspólnego z Paryżem i Rzymem? I co sprawiło, że Agnieszka Osiecka tak często gościła w tym - jak sama mówiła - "miasteczku bajeczka"? Który letni weekend jest wyjątkowym świętem w Tykocinie? Jak żyje się żubrom w Kiermusach? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Goście: Adam Rudawski (przewodnik), Krzysztof Sawicki (karczmarz), zespół folklorystyczny "Hetmanki", Jacek Nazarko, Elżbieta Świętorzecka (właścicielka restauracji Tejsza i szefowa kuchni), Tadeusz Wądołowski (Centrum Kultury w Tykocinie), Adam Malesiński (mistrz nalewek), Zbigniew Olszewski, Katarzyna Śliwowska, Krzysztof Sawicki, Łukasz Toczydłowski (Pentowo - wioska bociania)

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 9.00-11.00

gs/pg

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.