Projekt "Cichociemni. Spotkania filmowe". Historia od innej strony

Data publikacji: 26.10.2016 20:10
Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 20:14
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kadr z filmu "My Cichociemni. Głosy żyjących"
Kadr z filmu "My Cichociemni. Głosy żyjących", Autor - mat. promocyjne

POSŁUCHAJ

Niezwykły projekt dotyczący Cichociemnych (Eureka/Jedynka)

- Chodzi nam o to, by wciągać zwiedzających, tak, jak film wciąga w kinie widzów, do świata bohaterów, do świata ich historii - powiedziała w radiowej Jedynce edukatorka Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Monika Soroka.

W warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych można obejrzeć wystawę "Cichociemni. Spotkania filmowe" poświęconą polskim żołnierzom szkolonym w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. Byli oni wysyłani podczas II wojny światowej do okupowanej Polski.

Jak wyjaśniają twórcy wystawy, ogłoszenie roku 2016 "Rokiem Cichociemnych" stało się inspiracją do zwrócenia uwagi na dwie wyjątkowe produkcje filmowe - dokument Marka Widarskiego "Cichociemni" oraz fabularyzowany dokument Pawła Kędzierskiego "My Cichociemni. Głosy żyjących", który stał się impulsem do stworzenia projektu oraz głównym tematem ekspozycji.

W audycji "Eureka" w radiowej Jedynce edukatorka WFDiF Monika Soroka podkreśliła, że twórcom projektu "Cichociemni. Spotkania filmowe" zależało na opowiedzeniu historii Cichociemnych, ale także na pokazaniu, jak powstaje film dokumentalny, a zwłaszcza dokumentalny film historyczny. - Część scenograficzna ma dotrzeć do uczuć, do emocji, ma wzbudzić gęsią skórkę wśród zwiedzających - wskazała.

O swoich wrażeniach dotyczących projektu opowiedział w radiowej Jedynce prezes Fundacji im. Cichociemnych Bogdan Rowiński.

Tytuł audycji: Eureka

Goście: Monika Soroka (edukatorka Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych), Bogdan Rowiński (prezes Fundacji im. Cichociemnych)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 19.10

kk/ab

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.