Renta rodzinna. Sytuacja wdów i wdowców

Data publikacji: 25.02.2017 20:21
Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 20:21
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

POSŁUCHAJ

Mec. Anna Golenia o rencie rodzinnej w kontekście sytuacji wdów i wdowców (Patrz na prawo/Jedynka)

Zasada generalna jest taka, że małżonek osoby zmarłej ma prawo do renty po nim, jeżeli ukończył 50 lat lub jest niezdolny do pracy, wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu lub żonie, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli nadal się uczą - lat 18.

Wdowa niespełniająca warunków do uzyskania renty, ale niemająca źródeł utrzymania może otrzymywać okresową rentę rodziną przez rok od chwili śmierci męża lub na czas uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, co może trwać maksymalnie 2 lata.

Jakie odstępstwa od powyższych zasad przewidział ustawodawca, dowiesz się z nagrania audycji. Temat renty rodzinnej kontynuowaliśmy wspólnie z mecenas Anną Golenią. Poprzednio skupiliśmy się na sytuacji dzieci osoby, która w chwili śmierci była uprawniona do emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy albo pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Tytuł audycji: "Patrz na prawo"

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Anna Golenia (kancelaria Kochański, Zięba i Partnerzy)

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 19.12

pg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.