W Rapie na północy Mazur znajduje się piramida, która wprawdzie nie może się równać z tymi znanymi z Egiptu, choć właśnie na nich była wzorowana. Liczący sobie ponad 200 lat i ok. 16 metrów wysokości obiekt został zbudowany przez barona von Farenheita jako kaplica grobowa dla jego pruskiej arystokratycznej rodziny. Jej wygląd, znaczenie liczb 3 i 13, jak również rozmiary bardzo działają na wyobraźnię, o czym zapewniają goście radiowej Jedynki.
Piramida w Rapie zbudowana jest z cegły, przy czym składa się z dwóch głównych części. - Jedną stanowi mastaba, czyli kaplica grobowa, a dopiero na niej wznosi się ostrosłup piramidy, więc obiekt stanowi dwa w jednym, ale jedno bez drugiego nie może istnieć. Obecnie zauważamy spore ubytki zarówno w kaplicy, jak i w samym dachu wysokim, a wiemy, że jeśli wysunie się choć jedna niewłaściwa cegła, to cała konstrukcja może runąć - opowiada Marta Bura z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii Laboratorium Cyfrowego Humanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Jakie funkcje pierwotnie pełniła piramida i kim był pomysłodawca budowli, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również wspomnienie niezwykłego popularyzatora nauki prof. Jerzego Vetulaniego, który odszedł od nas 6 kwietnia.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Goście: Marta Bura i Janusz Janowski (Pracownia Skanerów 3D Instytutu Archeologii Laboratorium Cyfrowego Humanistyki Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 7.04.2017
Godzina emisji: 19.07
sm/pg
Anomalie i zagadki, jakie skrywa piramida w Rapie - Jedynka - polskieradio.pl