- Koszty polityczne zaangażowania się w reset z Rosją wyraźnie wzrosły dla obecnej administracji amerykańskiej - ocenił Adam Eberhardt. Jak wyjaśnił, ma to związek ze śledztwem w sprawie rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory oraz z kontaktami współpracowników Trumpa z przedstawicielami rosyjskiej ambasady. Eberhardt przypomniał, że miał być też pomysł budowy tajnego kanału kontaktu z Kremlem z pominięciem służb specjalnych.
Gość Jedynki stwierdził również, że nadal wielu amerykańskich polityków, również w szeregach Republikanów, jest negatywnie nastawionych do resetu stosunków z Rosją. Dodał, że każdy amerykański prezydent szukał resetu, ale od 30 lat żadnego resetu nie było. Ostatni udany - jak zauważył - był za czasów Gorbaczowa i Reagana.
Jak na stosunki rosyjsko-ukraińskie w czasie kadencji Donalda Trumpa wpłynie sytuacja na Ukrainie i obecność Rosji w Syrii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
W audycji mówiono też o zbliżających się wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii oraz zamachu w irańskim parlamencie i skomplikowanej sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Tytuł audycji: "Więcej świata"
Goście: Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia), Robert Czulda (ekspert ds. Bliskiego Wschodu)
Data emisji: 07.06.2017
fc/gs