Tatrzański Park Narodowy. Gdzie uciec od tłumów w Tatrach?

Data publikacji: 18.08.2017 17:37
Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 18:07
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Tatry słyną z przepięknych widoków
Tatry słyną z przepięknych widoków, Autor - EKATERINA SOLODILOVA/shutterstock.com/cc

POSŁUCHAJ

Radiowa Jedynka w Tatrach (Lato z przyrodą/Jedynka)

"Widziałem góry większe, wspanialsze i bardziej majestatyczne. W góry piękniejsze od Tatr jednak nie wierzę" - twierdził pisarz Stanisław Zieliński. Sprawdziliśmy, czy się nie mylił.

Na Kasprowy Wierch, obowiązkowy punkt wycieczki w Tatry, wjechaliśmy wraz z Patrykiem Michalskim oraz Marcinem Strączkiem-Heliosem i Danutą Wojciechowską z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Na każde 100 m w górę temperatura obniża się o 0,6 stopnia Celsjusza. W stosunku do Kuźnic jesteśmy blisko 1000 m wyżej, temperatura jest więc niższa o ok. 5 stopni Celsjusza - zwróciła uwagę Wojciechowska. A co zaobserwowali turyści?

Szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym liczą aż 275 km. Każdego roku przemierza je w sumie ok. 3 mln turystów. Gdzie warto wyruszyć? O tym w radiowej Jedynce rozmawialiśmy z Tomaszem Skrzydłowskim, autorem "Przewodnika przyrodniczego po Tatrach Polskich".

Wysłuchaj całej audycji, w której o "ułańskiej fantazji" turystów opowiedzieli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) i wolontariusze (na czym polega wolontariat, wyjaśnił koordynator wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym Dariusz Giś).

A co zrobić, gdy staniemy oko w oko z niedźwiedziem? Rad udzielił Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z kolei Jarosław Rabiasz z działu monitoringu i badań Tatrzańskiego Parku Narodowego, z którym odwiedziliśmy Jaszczurówkę, wytłumaczył, dlaczego nie warto głaskać napotkanych w Tatrach żab. 

1000 zł kary za wejście na krzyż na Giewoncie to dużo czy mało? Zasady, jakie panują w Tatrzańskim Parku Narodowym, przypomniał w radiowej Jedynce szef działu edukacji Jan Krzeptowski-Sabała.

Kierownik ruchu zakładu górniczego w PEC Geotermia Podhalańska S.A. Wojciech Wardat objaśnił zaś, jak gorące źródła z głębi ziemi pomagają walczyć z... zakopiańskim smogiem.

Cykl jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Środowiska.

Tytuł audycji: "Lato z Przyrodą"

Prowadzi: Karolina Rożej

Materiały reporterskie: Patryk Michalski

Goście: Tomasz Skrzydłowski (autor "Przewodnika przyrodniczego po Tatrach Polskich"), Filip Zięba (Tatrzański Park Narodowy), Jarosław Rabiasz (Tatrzański Park Narodowy, dział monitoringu i badań), Dariusz Giś (koordynator wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym), Jan Krzeptowski-Sabała (Tatrzański Park Narodowy, dział edukacji), Wojciech Wardat (kierownik ruchu zakładu górniczego w PEC Geotermia Podhalańska S.A.)

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji: 15.08

kk/mc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.