Wprowadzone ponad 20 lat temu zabiegi laparoskopowe, coraz częściej zastępowane są przez operacje z zastosowaniem robotów chirurgicznych. Szczególne znaczenie w operacjach urologicznych - leczeniu raka prostaty i nowotworów nerek - ma zastosowanie robota da Vinci.
Doświadczenia ośrodków amerykańskich i europejskich wskazują, że dzięki zastosowaniu robota w przypadku prostatoktemii (usunięcie gruczołu krokowego), pacjenci mogą uniknąć wielu groźnych powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy infekcje związane z cewnikowaniem. To najnowsze narzędzie chirurgiczne pozwala także na większą precyzję i minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek.
- Widzimy migrację nowotworu prostaty do coraz młodszego wieku. Po części wynika to z tego, że kiedyś ludzie byli późno diagnozowani, ale wydaje się, że widać wpływ cywilizacji, używki, niezdrowe jedzenie - mówi dr Tomasz Szopiński ze Szpitala Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Szpitala Mazovia, który przeprowadza zabiegi zarówno techniką laparoskopową, jak i przy użyciu robota da Vinci.
W jaki sposób różnicuje się leczenie w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu? Jakie metody terapii są obecnie na etapie testów i eksperymentów? O tym w nagraniu.
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Gość: dr Tomasz Szopiński (chirurg, urolog, Szpital Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Szpital Mazovia)
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 19.10
mg/mko