Dzisiaj rusza projekt pod hasłem "Domowy kodeks", która ma uświadomić Polakom, jak rozsądnie, bez stresu i bez narażania zdrowia psychicznego korzystać z urządzeń cyfrowych.
- Z naszych badań wynika, że w wielu domach w Polsce nie funkcjonują żadne reguły dotyczące używania smartfonów, tabletów, komputerów czy internetu. Namawiamy do tego, żeby każdy rodzic usiadł z dzieckiem i ustalił wspólne zasady korzystania z mediów cyfrowych - mówił w "Podwójnym espresso" dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji "Dbam o zasięg", która jest organizatorem akcji.
- Jeżeli rodzic w sposób niekontrolowany i nieświadomy daje 2-3 letniemu dziecku tablet, to de facto buduje w nim bardzo negatywne nawyki. Takie dziecko jest na drodze do uzależnienia się od mediów cyfrowych, do fonoholizmu, a w jego efekcie do nomofobi - przekonywał ekspert. Pytany o to, czym jest nomofobia, odpowiedział: - To stan, w którym nie możemy funkcjonować bez telefonu komórkowego, odczuwamy lęk kiedy nie jesteśmy w cyfrowym kontakcie z innymi. Smartfon staje się centrum życia, przestajemy realizować swoje pasje, cały czas poswięcając telefonowi.
Dlaczego powinno się trzymać smartfon daleko od siebie i czy uzależnienie od mediów cyfrowych to nowa choroba cywilizacyjna, usłyszycie w nagraniu rozmowy.
Tytuł audycji: Podwójne espresso
Autorzy: Monika Tarka i Robert Kilen
Gość: dr Maciej Dębski (Uniwersytet Gdański i Fundacja "Dbam o zasięg")
Data emisji: 16.02.2018
Godzina emisji: 5.40
mt/mg