Depresja jest chorobą cywilizacyjną, na świecie choruje na nią 350 milionów osób. W Polsce liczba ta sięga 1,5 miliona. Rozwojowi tej choroby zazwyczaj sprzyja jakiś kryzys, jednak może się ona pojawić bez konkretnej przyczyny.
- Depresja jest chorobą ogólnoustrojową, natomiast mamy do czynienia z manifestacją objawów psychicznych, takich jak niezdolność do odczuwania przyjemności, obniżony nastrój, stałe poczucie lęku i niepokoju, stałe uczucie zmęczenia, zaburzenia rytmów dobowych czy zaburzenia libido - zauważa prof. Piotr Gałecki krajowy konsultant ds. psychiatrii.
Na depresję może zachorować nawet 8-latek. U młodych osób objawia się inaczej niż u człowieka dorosłego.
- Symptomami depresji u młodych mogą być m.in. zaburzenia w uczeniu się czy niechęć do chodzenia do szkoły, a przede wszystkim wycofanie się, izolacja, niemożność nawiązania kontaktu, porozumiewania się z rodzicami, wręcz unikanie kontaktów ze swoimi rówieśnikami. U młodszych dzieci depresja może się objawiać jako zaburzenia somatyczne np. jako ból brzucha, ból głowy, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, nawet tej, która wcześniej dziecku sprawiała przyjemność – wyjaśnił prof. Janusz Hejtzman - psychiatra, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zdaniem psychiatrów, najskuteczniejszą metodą leczenia depresji, jest połączenie farmakologii i psychoterapii.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Katarzyna Gójska i Wiesław Molak
Reporter: Ewa Chyra
Gość: prof. Piotr Gałecki, prof. Janusz Hejtzman (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)
Data emisji: 23.02.2018
Godzina emisji: 8.43
jo
Światowy Dzień Walki z Depresją. Chorują na nią dorośli i dzieci - Jedynka - polskieradio.pl