Dla pierwszych chrześcijan, z których wielu było Żydami, święto paschy zyskało jeszcze inny wymiar. Wielkanoc była momentem, w którym dokonywano najważniejszych wtajemniczeń. Wtedy też sprawowana była najbardziej uroczysta liturgia w roku. Była to noc, w trakcie której wspominano i przeżywano wciąż na nowo tajemnicę przejścia Jezusa ze śmierci do życia, czyli zmartwychwstanie.
Ks. prof. Józef Naumowicz tłumaczył, że w pierwszych wiekach w Wigilię Wielkanocną przyjmowano sakrament chrztu, a brali w nim udział głównie dorośli. – W pierwszych wiekach w Wigilię Wielkanocną, czyli z soboty na niedzielę, przyjmowano chrzest. Pamiętajmy, że w pierwszych wiekach chrzczono głównie dorosłych. Do chrztu przygotowywali się długo, zazwyczaj kilka lat - poinformował.
Ale w pierwszych wiekach w całym Imperium Rzymskim decyzja, by wziąć udział w Eucharystii, zwłaszcza w wielkanocnej liturgii, oznaczała poważne ryzyko. Chrześcijanie byli prześladowani, a Kościół działał w konspiracji. Sytuacja zmieniła się dopiero w 313 roku za panowania cesarza Konstantyna.
Czym był Edykt Mediolański? W jakim stopniu męka i śmierć Chrystusa zmieniły myślenie chrześcijan? Jakie są podobieństwa między Wielkanocą świętowaną dzisiaj a w pierwszych wiekach chrześcijaństwa? Czym jest Dies Natalis? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Labirynt historii
Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz
Czytał: Zbigniew Moskal
Współpraca reporterska: Jan Barański
Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk
Goście: ks. dr Jan Konior (filozof, teolog, Towarzystwo Jezusowe), ks. prof. Józef Naumowicz (historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, patrolog), ks. dr Tomasz Skibiński (teolog, historyk Kościoła), ks. prof. Leszek Misiarczyk (teolog), ks. dr hab. Robert Skrzypczak (teolog, psycholog)
W audycji wykorzystano utwory: 2Tm 2,3 - "Kocham Cię Panie" (Psalm 18), Michael Ben David - "Sing To The Lord"
Data emisji: 1.04.2018
Godzina emisji: 14.06
abi
Wielkanoc w pierwszych wiekach chrześcijaństwa - Jedynka - polskieradio.pl