Prekursorzy Solidarności - Wolne Związki Zawodowe na Wybrzeżu

Data publikacji: 06.05.2018 15:00
Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 16:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu Andrzej Gwiazda z Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego
Jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu Andrzej Gwiazda z Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego, Autor - IAR

POSŁUCHAJ

Prekursorzy Solidarności - Wolne Związki Zawodowe na Wybrzeża (Labirynt historii/Jedynka)

Niecałe sześć tygodni po grudniowej masakrze 70 roku w Stoczni Gdańskiej spotkał się z robotnikami nowy przywódca komunistycznej partii Edward Gierek. Bezpośredni i uśmiechnięty zapewniał, że w stosunkach między władzą a obywatelami rozpoczęła się właśnie nowa era.

Już w czerwcu 1976 roku władze komunistyczne ogłosiły podwyżki cukru i mięsa, a potem brutalnie stłumiły robotnicze protesty w Radomiu i Ursusie. Tymczasem oficjalne związki zawodowe zamiast chronić prześladowanych robotników przyłączyły się do propagandowej nagonki na organizatorów protestów.  

Wkrótce po wypadkach powstał Komitet Obrony Robotników KOR, który działał zupełnie jawnie, wydając między innymi pisma Biuletyn Informacyjny KOR oraz pismo”Robotnik”.

Bezpośrednim impulsem powstania WZZ okazała się inicjatywa katowickiego elektrotechnika Kazimierza Świtonia, który 23 lutego 1978 roku wraz ze pięcioma innymi robotnikami założył Wolne Związki Zawodowe Górnego Ślaska. Następnego dnia 29 kwietnia deklarację założycielską Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu podpisali Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Gwiazda i Antoni Sokołowski.

Tytuł audycji: Labirynt historii

Czytał: Zbigniew Moskal

Goście: Krzysztof Wyszkowski, Lech Wałęsa, Andrzej Kołodziej, Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Joanna Gwiazda,

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Data emisji: 6.05.2018

Godzina emisji: 14.12

ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.