Żmije coraz liczniejsze. Co zrobić po ukąszeniu?

Data publikacji: 24.05.2018 14:00
Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 14:27
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - Pixabay (domena publiczna)

POSŁUCHAJ

Żmije coraz liczniejsze. Co zrobić po ukąszeniu? (Sygnały dnia/Jedynka)

Coraz częściej w lasach i na polanach można spotkać groźne żmije. - To jedyny jadowity wąż występujący w Polsce i jednocześnie jeden z najliczniejszych - mówi dr Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Paweł Kurzyna z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie potwierdza, że żmii jest coraz więcej. - Z obserwacji wynika, że aktywność tego gatunku w porównaniu z poprzednimi latami wzrasta. Ulubionym środowiskiem życia żmii są polanki, podmokłe lasy, dlatego wybierając się na spacer, musimy pamiętać o włożeniu solidnych butów i długich spodni - przekonuje.

Żmije lubią wygrzewać się na pniakach i chronić w przydomowych skalniakach. Gdy niechcący naruszymy ich terytorium, możemy zostać ugryzieni i zarażeni jadem. Czy ranę po ukąszeniu możemy - wzorem Indian - nacinać albo wysysać? Czy po zbyt bliskim spotkaniu ze żmiją konieczna jest konsultacja z lekarzem? O tym w nagraniu.

W Polsce występuje pięć gatunków węży: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, wąż Eskulapa i zaskroniec rybołów.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowała: Paulina Superczyńska

Data emisji: 24.05.2018

Godzina emisji: 8.15 

mg/kh

Motywy
Motywy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.