Rowerem na sygnale

Data publikacji: 04.06.2018 09:09
Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 09:28
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rowerowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa w Sieradzu od 2013 roku
Rowerowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa w Sieradzu od 2013 roku, Autor - Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Rowerem na sygnale (Podwójne espresso/Jedynka)

Udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej rowerzystom, pieszym czy ofiarom wypadków. Czasem są w stanie dojechać do poszkodowanych szybciej niż karetka czy straż pożarna. Robią to z chęci pomagania innym. Mowa o ratownikach na rowerach.

W Polsce działa Rowerowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - w skrócie ROPR. Powstało w Sieradzu, ale w tym roku ma rozszerzyć swoją działalność na inne miasta w Polsce.

To jednostka złożona z wolontariuszy-ratowników, którzy pełnią patrole na specjalnie przygotowanych do tego celu rowerach-karetkach, wyposażonych m.in. w apteczkę, urządzenia do kierowania ruchem czy zbijak do szyb. - Najważniejszy jednak na tym rowerze jest człowiek, który dojeżdża do wypadku, jest przeszkolony i wie co ma robić - mówił w "Podwójnym espresso" pomysłodawca ROPRU Mateusz Dużyński.

Ratownikami są młodzi ludzie, którzy po prostu chcą pomagać innym. - Dobrym przykładem jest tu jeden z chłopaków, który już od czterech lat pisał do nas, że chciałby zostać jednym z nas, miał wtedy 12 lat. Teraz ma 16 i najchętniej nie schodziłby z roweru - mówi komendant ROPRU.rowew

W ilu miastach ma zamiar działać ROPR i kto może zostać ratownikiem na rowerze, dowiecie się słuchając fragmentu audycji.

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Goście: Mateusz Dużyński (komendant ROPR)

Emisja: 4.06.2018

Godzina: 5.40

kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.