Stłuczka na drodze i co dalej? Co zrobić w przypadku kolizji?

Data publikacji: 05.06.2018 11:36
Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 11:44
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - Monkey Business Images/Shutterstock

POSŁUCHAJ

Jak się zachować w przypadku stłuczki na drodze? (Cztery pory roku/Jedynka)

Wzywać policję, spisać oświadczenie czy zjechać na bok? Może lepiej nie ruszać pojazdu, żeby ustalić w jaki sposób doszło do stłuczki? Takie incydenty na drodze to codzienność. Mogą przytrafić się nawet najlepszemu kierowcy. Gdy jesteśmy uczestnikami kolizji drogowej, warto zachować spokój i zastanowić się nad znalezieniem wyjścia z tej niefortunnej sytuacji. W tym przypadku niezbędna jest wiedza. Jak powinniśmy postąpić?

- Gdy dojdzie już do słuczki, a kierowcom i pasażerom nic się nie stało, musimy zabrać pojazd z miejsca zdarzenia - mówi komisarz Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - Taki obowiązek nakłada na kierowców kodeks drogowy. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy nie ma wielkiego ruchu i mamy pewność, że pozostawione na drodze pojazdy, nie będą blokować innych samochodów. Są to sporadyczne sytuacje, kiedy kierowcy mają pewne wątpliwości - dodaje. 

Niestety zdarza się, że funkcjonariusze policji interweniując podczas kolizji drogowej, są zmuszani do wypisywania mandatów za nieusunięcie pojazdów z miejsca zdarzenia. Kolejnym błędem jest filmowanie zaistniałego incydentu przez osoby trzecie, które nie brały udziału w stłuczce. Takie zachowanie jest naganne i również grozi mandatem karnym za korzystanie z telefonu, podczas jazdy.

Okazuje się, że zastosowanie telefonu, może mieć też swoje pozytywne strony, podczas kolizji drogowej. Urządzenie sprawdzi się w momencie, kiedy nie będziemy w stanie usunąć pojazdu z miejsca zdarzenia, ze względu na jego zły stan techniczny. W takim przypadku, możemy wykonać zdjęcie samochodu, które posłuży jako materiał dowodowy dla policji czy firmy ubezpieczeniowej. - Dodatkowo, możemy nagrać film, pokazujący wzajemne położenie obu pojazdów. Zalecamy sięganie po tego typu rozwiązania, bo nigdy nie wiadomo, czy natrafimy na uczciwą osobę - apeluje komisarz Radosław Kobryś

W jakich sytuacjach warto poczekać na przyjazd funkcjonariuszy policji, a kiedy próbować dogadać się na własną rękę? W jakich sytuacjach przydaje się oświadczenie sprawcy? Jak domagać się swoich roszczeń od ubezpieczyciela? Więcej w dźwięku audycji.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: kom. Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 05.06.2018

Godzina emisji: 9.23

kb/kh

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.