Losy Polaków na Białorusi

Data publikacji: 10.06.2018 15:00
Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 17:25
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Spotkanie żołnierzy niemieckich i sowieckich w okolicach Brześcia nad Bugiem 20 września 1939 roku. Źr. Bundesarchiv/dp
Spotkanie żołnierzy niemieckich i sowieckich w okolicach Brześcia nad Bugiem 20 września 1939 roku. Źr. Bundesarchiv/dp, Autor - Bundesarchiv, Bild 101I-121-0008-25 / Ehlert, Max / CC-BY-SA 3.0

POSŁUCHAJ

Losy Polaków na Białorusi (Labirynt historii/Jedynka)

Nie ruszając się z domu, zmieniali przynależność państwową. Przed wojną mieszkali na kresach II Rzeczpospolitej, w 1939 roku stali się obywatelami Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej, a po wojnie - ZSRR.

W audycji opowiedzieliśmy o losach Polaków na Białorusi, o latach prześladowań i walki o tożsamość.

Zdarzają się takie momenty, gdy historia raptownie przyspiesza, a losy jednostek i wielkich zbiorowości zmieniają się bezpowrotnie. Dla kresowiaków takim dniem był 17 września 1939 roku. Była niedziela. 

To wtedy Armia Czerwona zaatakowała broniącą się przed Niemcami Polskę. Polski opór wygasł w początkach października. Na mocy porozumienia z Niemcami Sowieci zajęli terytorium aż po Łomżę i Białystok. Wkrótce zaczęto wysiedlać Polaków z pięciokilometrowej strefy przygranicznej, a na początku 1940 roku doszło do pierwszych masowych deportacji.

Tytuł audycji: "Labirynt historii"

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Łukasz Makuch

Goście: Ryszard Dalkiewicz (malarz, działacz Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi), Andrzej Poczobut (dziennikarz, działacz Związku Polaków na Białorusi, więzień polityczny), Agnieszka Romaszewska-Guzy (dziennikarka, dyrektor Biełsat TV), Angelika Borys (prezes Związku Polaków na Białorusi), Irena Waluś (dziennikarka, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi), Stanisława Giedroyć ze wsi Sopoćkinie koło Grodna, Delfina Raczkil ze wsi Nowosady, Ryszard Dalkiewicz (grodnianin, zesłaniec syberyjski)

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

W audycji wykorzystano: materiały z archiwum Polskiego Radia 

Data emisji: 10.06.2018

Godzina emisji: 14.10

abi/mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.