Z wiekiem soczewka robi się coraz twardsza, grubsza i mniej elastyczna, zmniejszając tym samym zdolność do uwypuklania i spłaszczania. Proces ten zwykle rozpoczyna się ok. 40 roku życia i postępuje aż do wieku 60 – 65 lat, kiedy to oko całkowicie traci zdolność akomodacji, a tym samym możliwość prawidłowego widzenia przedmiotów z bliska. Presbiopia dotyczy każdego, bez względu na to czy jest się krótkowidzem, dalekowidzem czy też wcześniej nie miał problemów z widzeniem.
Objawy presbiopii to: zmęczenie, bóle głowy przy dłuższej pracy z bliska, trudności w czytaniu drobnego druku, konieczność zwiększania oświetlenia podczas czytania, pracy z bliska, potrzeba oddalania tekstu, by widzieć go lepiej, problemy z koncentrowaniem wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko, częste mruganie.
Badania potwierdzają, że długotrwała praca przy komputerze może przyspieszyć proces wystąpienia starczowzroczności. Warto robić sobie przerwy w pracy, relaksować oczy spoglądając co jakiś czas w dal oraz stosować okulary z powłokami zabezpieczającymi przed promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez monitory. Stosowanie leków antydepresyjnych, przeciwhistaminowych, nadużywanie alkoholu również mogą przyspieszyć objawy presbiopii. Cukrzyca, szczególnie źle kontrolowana, powoduje szybsze starzenie się soczewki. Proces starzenia się soczewki może spowolnić dieta bogata w antyoksydanty (witaminy C, E i A, luteina).
Jak korygować presbiopię i jak dbać o higienę oczu, aby służyły nam jak najlepiej i najdłużej w Eurece opowiedzą: dr Andrzej Styszyński z Poznania, okulista oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, oraz Paweł Szczerbiński z Częstochowy, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Na audycję "Eureka" w piątek (3.08) o godz. 19.10 zaprasza Artur Wolski.
abi