Początki Szpitala Ujazdowskiego sięgają 1784 r. Zajmował Zamek Ujazdowski i kilkanaście pawilonów. W 1975 r. rozebrano większość zniszczonych pawilonów a z dawnego kompleksu pozostały dwa. Mieszczący się w jednym z nich Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego obchodzi w tym roku 15-lecie powstania.
Patron Instytutu był długoletnim wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN, redaktorem naczelnym "Pamiętnika Teatralnego" oraz wykładowcą warszawskiej PWST. Specjalizacją i życiową pasją profesora Zbigniewa Raszewskiego była wiedza o teatrze a do jego postawy i idei nawiązuje dzisiejsza działalność Instytutu, który zajmuje się dokumentowaniem polskiego życia teatralnego i badaniami nad współczesnością i historią polskiego teatru. Ma również pomóc w promowaniu polskiego teatru za granicą.
- Prof. Zbigniew Raszewski bardzo długo wstydził się tego, że nosi tytuł profesora teatru, bo uważał, że to jest dosyć niepoważne - mówi Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu. - Jego książki i noty w wielu słownikach i międzynarodowych encyklopediach stworzyły podwalinę nazwanej na nowo, wyodrębnionej nauki o teatrze - dodaje rozmówczyni Anny Stempniak.
Dlaczego prof. Raszewski nie lubił słowa "teatrologia"? Co pawilon, w którym znajduje się Instytut ma wspólnego z "Odprawą posłów greckich" Jana Kochanowskiego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji zawierającej archiwalne rozmowy z osobami związanymi z prof. Zbigniewem Raszewskim.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Goście: Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego im. prof. Zbigniewa Raszewskiego)
Data emisji: 17.08.2018
Godzina emisji: 21.09
kh