Czad - cichy zabójca

Data publikacji: 10.01.2019 19:30
Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 15:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czujnik czadu
Czujnik czadu, Autor - fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Jak dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla i jak się ratować (Eureka/Jedynka)

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla w Polsce umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega zatruciu. W audycji wyjaśnimy, jak działa cichy zabójca, czyli tlenek węgla potocznie zwany czadem.

W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem (ostatnio tragedia w escape roomie w Koszalinie, gdzie zginęły dzieci).

Tlenek węgla jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Ponieważ nie można go wyczuć, kiedy się ulatnia, niespodziewanie atakuje. Stąd nazwa cichy zabójca. Jest lżejszy od powietrza.

- Ostre zatrucie tlenkiem węgla powoduje bardzo szybki zgon, dlatego nie ujawniają się wszystkie objawy zatrucia - mówi prof. Józef Haczyński. Należy do nich w pierwszej kolejności niedotlenienie mózgu, bo czad hamuje transport tlenu przez krew. Innymi objawami są uszkodzenie nerek oraz wzroku.

Skąd się bierze tlenek węgla i dlaczego jest niebezpieczny? Jak dochodzi do zatrucia, jakie są objawy zatrucia, jak należy pomagać przy zatruciu tlenkiem węgla i jak chronić organizm przed zabójczym działaniem tlenku węgla?

Posłuchaj całej audycji.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Józef Haczyński (lekarz-internista, prof. UW, popularyzator wiedzy medyczne)

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.