Czy resocjalizacja za kratami jest skuteczna i zawsze konieczna?

Data publikacji: 25.01.2019 18:19
Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 18:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Goście "Debaty Jedynki": prof. Anna Fidelus i dr Maria Niełaczna oraz prowadzący: Karolina Rożej i Daniel Wydrych.
Goście "Debaty Jedynki": prof. Anna Fidelus i dr Maria Niełaczna oraz prowadzący: Karolina Rożej i Daniel Wydrych. , Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Czy resocjalizacja za kratami jest skuteczna i zawsze konieczna? (Debata Jedynki)

Jak wygląda resocjalizacja za kratami polskich zakładów karnych? Na ten temat debatowali goście Jedynki prof. Anna Fidelus z UKSW oraz dr Maria Niełaczna z UW.

Według raportu Ministerstwa Sprawiedliwości co czwarty więzień wraca za kratki. Czy to oznacza, że resocjalizacja w Polsce nie funkcjonuje jak należy? A może cały czas pokutują mity dotyczące resocjalizacji?

Zdaniem prof. Anny Fidelus w społeczeństwie należy zbudować świadomość tego, że efekty resocjalizacji uzależnione są od bardzo wielu czynników.

- Każdy powrót do zakładu karnego i w ogóle osadzenie człowieka w zakładzie karnym to ogromna porażka całego naszego społeczeństwa. Proces resocjalizacji to nie jest proces, który podejmowany jest w zakładzie karnym – wyjaśniała prof. Anna Fidelus.

Nieco inne spojrzenie na tę sprawę ma dr Maria Niełaczna. - Myślę, że powrót więźnia do zakładu karnego jest porażką tego konkretnego człowieka. Trudno osądzać cały system – mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: prof. Anna Fidelus (Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW) i dr Maria Niełaczna (Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW)

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 17.29

abi

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.