Trzustka z drukarki 3D - polskie osiągnięcie na światową skalę

Data publikacji: 28.03.2019 20:08
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:24
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Drukarki 3D (zdjęcie ilustracyjne)
Drukarki 3D (zdjęcie ilustracyjne), Autor - kaboompics/pixabay

POSŁUCHAJ

Wynalazek polskich naukowców na światową skalę - trzustka z drukarki 3D (Eureka/Jedynka)

Mamy kolejny wielki sukces polskich naukowców - wydrukowano w technice 3D bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.

To co udało się po raz pierwszy polskiej medycynie wprowadza tę dziedzinę wiedzy w zupełnie nowy obszar. To nie literatura fantastyczno-naukowej, a nowe możliwości dla  transplantologii.

Wydrukowana bioniczna trzustka składa się wyłącznie ze zwierzęcych wysp alfa i beta trzustkowych produkujących glukagon i insulinę. W przyszłości będzie przeznaczona dla osób, które tak jak chorzy na cukrzycę typu I, mają zniszczone wyspy trzustkowe.

Jak doszło do tego przełomowego eksperymentu, jakie będą dalsze losy prac naukowych w tym kierunku i czy pacjenci będą mogli zamawiać trzustki z drukarek 3D, które potem chirurg nam wszczepi na miejsce zużytego narządu.

Posłuchaj całej audycji, podczas której dr Michał Wszoła oprowadza słuchaczy po laboratorium i ujawnia szczegóły pracy naukowców, które są na razie objęte ścisłą tajemnicą.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Dr hab. Michał Wszoła (przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, chirurg transplantolog, pomysłodawca i współtwórca sztucznej trzustki, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC), dr Marta Klak (Fundacji Badań i Rozwoju Nauki)

Data emisji: 28.03.2019

Godzina emisji: 19.05

ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.