"Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Przypominamy słuchowisko na podstawie książki Marcina Wichy

Data publikacji: 29.01.2025 09:00
Ostatnia aktualizacja: 29.01.2025 09:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak powstawało słuchowisko "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" na podstawie książki Marcina Wichy.
Tak powstawało słuchowisko "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" na podstawie książki Marcina Wichy. , Autor - Marta Rebzda/Polskie Radio
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnego słuchowiska na podstawie książki Marcina Wichy "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Za tę autobiograficzną opowieść o żałobie po matce został uhonorowany Paszportem "Polityki", Nagrodą Literacką "Nike" i "Nike" czytelników oraz Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza. Marcin Wicha, projektant, grafik i pisarz zmarł w piątek 24 stycznia. 

POSŁUCHAJ

41:02

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Słuchowisko na podstawie książki Marcina Wichy (Jedynka)


Książka "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy to wstrząsająca relacja z odchodzenia Matki, zapisywana w krótkich, notatkowych formach przez jedynego syna. W ciągu pozornie prozaicznych scenek, wkraczamy w subtelne studium umierania, słyszymy strzępy wspomnień, z drobnych sekwencji poznajemy bolesną przeszłość.

Autor w swoim znakomitym tekście pokazuje, że człowiek nigdy nie odchodzi całkowicie. Pozostaje po nim pamięć, brzmienie słów, echo radości i smutków. Oraz rzeczy, w których chłodnej materii możemy dostrzec zacierające się ślady tego, co minęło.

W rozmowie z Magdą Mikołajczuk, w 2017 roku, Marcin Wicha mówił: "razem z odejściem moich rodziców zanikł język, którym się posługiwaliśmy. Różne rzeczy można zachować w pamięci lub jako pamiątkę. Nie da się jednak zachować języka, którego ludzie używają". 

Powiedział wówczas także o cechach ulotnych, które charakteryzują każdą relację. - Język człowieka jest w reakcjach. Najbardziej brakuje mi reakcji. Jako rodzina toczyliśmy mecz ze światem, teraz muszę grać w osłabionym składzie - mówił. 

                                     

Marcin Wicha "Rzeczy, których nie wyrzuciłem"

Adaptacja: Michał Zdunik

Reżyseria: Michał Zdunik 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Michał Zdunik

w wykonaniu : 

Maria Wądołowska - sopran

Jan Pietkiewicz - skrzypce

Agnieszka Podłucka - altówka

Gustaw Bafeltowski - wiolonczela

Obsada:

Łukasz Borkowski, Danuta Stenka, Katarzyna Skarżanka, Helena Hajkowicz, Karolina Bacia, Adam Bauman, Jan Hussakowski, Filip Kosior, Krystyna Turowska.

Marcin Wicha urodził się w 1972 roku w Warszawie. Z wykształcenia był grafikiem i projektantem. Projektował okładki, plakaty i znaki graficzne.

Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w "Tygodniku Powszechnym". Rysował też w "Charakterach". Współpracował z "Gazetą Wyborczą".

Napisał wiele książek dla dzieci, m.in.: "Klara. Proszę tego nie czytać" (2011), "Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności" (2013), "Bolek i Lolek. Genialni detektywi" i "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka" (2018).

Był również autorem książek dla dorosłych: "Jak przestałem kochać design" (2015), "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (2017) i eseistycznej biografii "Kierunek zwiedzania" (2021).

Opublikował także zbiór felietonów "Nic drobniej nie będzie" (2022) i esejów o projektowaniu "Gościnne występy" (2024).

Marcin Wicha zmarł 24 stycznia 2025 roku.

ag/kh


 

 

 


Folk One
Folk One
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.