Czarna Trzynastka Wileńska - wzór braterstwa, służby i patriotyzmu

Data publikacji: 18.05.2019 18:10
Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 10:51
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Przysięga harcerzy przed pomnikiem poległych za ojczyznę na Górze Zamkowej w Wilnie (1926)
Przysięga harcerzy przed pomnikiem poległych za ojczyznę na Górze Zamkowej w Wilnie (1926), Autor - Archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego/NAC

POSŁUCHAJ

Historia Czarnej Trzynastki Wileńskiej (Świat Kresów/Jedynka)

W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów” opowiadamy o Czarnej Trzynastce Wileńskiej, czyli o drużynie, która przeszła do legendy wileńskiego i polskiego harcerstwa. 

Harcerskie chusty spinali zwykłą szyszką, byli harcerzami spod znaku Zawiszy Czarnego. Program drużyny był bardzo szlachetny. Głosił: braterstow i równość ludzi, wolność sumienia, tolerancja, odważne opowiadanie się po stronie prawdy, sprawiedliwośći dobro ogólne w budowie ustroju społecznego i gospodarczego, poszanowanie praw mniejszości narodowych, stała dążność do moralnego doskonalenia siebie, krzewienie życzliwości i pomocy innym.

Profesor Grzegorz Nowik wspomina osobę założyciela drużyny Józef Grzesiak "Czarny". - Żadne słowa nie są w stanie opisać tego, co w wychowaniu harcerskim jest najważniejsze, czyli osobowości - mówi historyk. Podkreśla, że instruktor powinien być wzorem dla harcerzy. Józef Grzesiak całym życiem, równiez pozaharcerskim reprezentował to, co było zawarte wn programie drużyny.

Marek Frąckowiak przypomina, że Józef Grzesiak wcześniej założył drużynę harcerską w Krakowie o tych samych barwach i numerze. z 20 skautami poszedł na wojnę polsko-bolszewicką. - Jego bojowe szlaki zawiodły go do Wilna i tam pozostał, a jego wojenni towarzysze wrócili do Krakowa, do druzyny, która do dzisiaj istnieje - mówi. W Wilnie objął bardzo słabą druzynę o numerze 3 i przekształcił ją w Czarną Trzynastkę Wileńską.

Jakie były losy drużyny i jej założyciela? Posłuchaj całej audycji.

Tytuł audycji: Świat kresów 

Goście: prof. Grzegorz Nowik (historyk, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, przewodniczący ZHR), Marek Frąckowiak (szef Niezależnego Wydawnictwa Harcerskiego)

Data emisji: 19.05.2019

Godzina emisji: 18.15

ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.