- Ta kolekcja składa się z prac ze wszystkich okresów twórczości Zamoyskiego, począwszy od prac, które tworzył jako młody chłopak, po rzeźby z ostatnich lat życia, m.in. "Zmartwychwstanie" – mówiła Ewa Ziembińska, kuratorka prezentacji.
Zamoyski tworzył przez ponad pół wieku, w tym przez trzydzieści lat we Francji i piętnaście lat w Brazylii, dokąd wyemigrował w czasie II wojny światowej. Od końca drugiej dekady XX w. wielokrotnie wystawiał swoje prace, głównie w Polsce, we Francji i w Brazylii – już wówczas zyskał uznanie krytyki i publiczności. Interesował się zagadnieniami związanymi ze strukturą materiału, jego właściwościami, takimi jak twardość i ziarno, oraz możliwościami kształtowania form bezpośrednio w kamieniu (taille directe). Tworzył w różnych materiałach, wiele jego dzieł powstało w marmurze, granicie czy diorycie – kamieniach niezwykle twardych.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:
- rozmowa z Peterem Steinem o sztuce "Borys Godunow" Aleksandra Puszkina w Teatrze Polskim w Warszawie z Andrzejem Sewerynem z roli tytułowej;
- recenzja Ewy Heine ze spektaklu "Cabaret" w teatrze STU w Krakowie w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego;
- spotkanie z Agi Miszol, laureatką Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta;
- rozmowa z Barbarą Gruszką-Zych, autorką wywiadu rzeki z Elżbietą Grocholską-Zanussi i Krzysztofem Zanussim "Życie rodzinne", w której po raz pierwszy Elżbieta Grocholska-Zanussi opowiedziała tak wiele o swojej rodzinie, poglądach i wspólnym życiu z Krzysztofem Zanussim.
Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Materiał przygotowała: Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 19.05.2019
Godzina emisji: 22.09
abi
93 rzeźby Augusta Zamoyskiego. Wyjątkowa wystawa w stołecznym Muzeum Narodowym - Jedynka - polskieradio.pl