"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka łączy w sobie elementy charakterystyczne dla renesansu i średniowiecza, jednocześnie opierając się na tekstach biblijnych. Niemniej jak twierdzi reżyser, nie jest to opowieść biblijna.
Dlaczego akurat ten spektakl zainaugurował tegoroczną Polską Wiosnę Teatralną? - Zastanawiałem się nad propozycją, która miałaby pojawić się w naszym repertuarze i może jest to przypadek, a może w jakimś sensie palec Boży. Termin festiwalu to przełom kwietnia i maja, tak samo jak tegorocznej Wielkanocy. Dlatego od razu zaświtała mi w głowie myśl o tekście Mikołaja z Wilkowiecka - mówi Zbigniew Chrzanowski, będący także szefem artystycznym Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.
Premiera odbyła się w Katedrze Łacińskiej. Duży wkład w realizację spektaklu miało Przemyskie Centrum Kultury, które przygotowało oświetlenie i nagłośnienie. Zbigniew Chrzanowski przyznaje, że chciałby w przyszłości wystawić spektakl m.in. w Przemyślu.
Dlaczego publiczność była zbulwersowana pojawieniem się na scenie niewiernego Tomasza? Z jakiego powodu można zakochać się w tekście "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim"? Czy sztuka wpłynie na kontakty polsko-ukraińskie?
Ponadto Janusz Ondraszek i Czesław Branny opowiadają o działalności Teatru im. Jerzego Cienciały z Wędryni na Zaolziu, który wystąpił na 9. Polskiej Wiośnie Teatralnej.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Świat Kresów
Prowadzi: Krzysztof Renik
Goście: Zbigniew Chrzanowski (reżyser, szef artystyczny Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie), Janusz Ondraszek i Czesław Branny (Teatr im. Jerzego Cienciały z Wędryni na Zaolziu)
Data emisji: 8.06.2019
Godzina emisji: 18.11
DS/K.A
Wyjątkowy spektakl we Lwowie - Jedynka - polskieradio.pl