Instytut Pileckiego zorganizował w niedzielę we wsi Poręba-Kocęby, kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy uroczystość w ramach projektu "Zawołani po imieniu". Pośmiertnie uhonorowano mieszkańców tamtejszej wsi - Antoniego Prusińskiego i Piotra Leszczyńskiego, którzy 15 maja 1943 roku zostali skatowani i zamordowani przez Niemców, a następnie wrzuceni do wspólnej mogiły znajdującej się w pobliskim lesie. Polaków rozstrzelano za ukrywanie Żyda, którego również spotkał ten sam los.
- Rozpoczęliśmy ten projekt na terenie północnego Mazowsza, ponieważ specyficzną cechą tego terenu jest względna bliskość do obozu zagłady w Treblince, z którego podczas transportów czy z okolicznych gett Żydzi starali się ratować i chronić w pobliskich lasach. Nie dało się tego zrobić bez jakiegoś kontaktu i pomocy ze strony lokalnej ludności. Niemcy doskonale o tym wiedzieli i w związku z tym, nie dość, że rozmieścili duże ilości rozmaitych jednostek represyjnych, to także organizowali ekspedycje karne - opowiada dr Wojciech Kozłowski.
Na czym polegały ekspedycje karne? Do których miejscowości uda się teraz Instytut Pileckiego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z drem Wojciechem Kozłowskim.
W audycji "Kulturalna Jedynka" również o słowach Jana Pawła II skierowanych do artystów i ludzi kultury, muzyce w kontekście historycznym i rozumieniu prof. Andrzeja Nowaka, 19. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu oraz spektaklu "Łowca" w Teatrze Ateneum.
Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"
Prowadzi: Anna Stempniak
Gość: dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego)
Data emisji: 9.04.2019
Godzina emisji: 22.08
DS/K.A
Instytut Pileckiego upamiętnia Polaków, którzy ratowali Żydów - Jedynka - polskieradio.pl