Artystka opowiadała w audycji m.in. o kulturze Biskupizny i jej dawnych pieśniach, a także o przywiązaniu do swojskich tradycji.
- Te szpilki, które mam we włosach - tłumaczyła podczas rozmowy na festiwalu w Kazimierzu Dolnym, na którym była już piętnasty raz - pochodzą z roku 1880! Proszę pomyśleć, jak ktoś musiał o to dbać, że to już czwartemu pokoleniu służy!
Jedna z legendarnych śpiewaczek Biskupizny przyznała, że kulturę swojego regionu nosi w sercu, tak jak jej rodzice przekazali. - Jak sobie pośpiewom i pogodam tą gwarą ludową, to jestem najszczęśliwsza! - mowiła w rozmowie. Wytłumaczyla także m.in. szczegóły tańców biskupiańskich, stroju, czym były np. watówka, piekielnica czy spódniki, a także - jakie fryzury robiły sobie mieszkanki Biskupizny.
W drugiej części audycji spotkaliśmy się z członkami kapeli Lututowianie z Lututowa, wizytówką gminy Lututów i propagatorami regionalnej muzyki, piosenki i tradycji.
- Lututów to region wieluńsko-sieradzki, tutejsza muzyka charakteryzuje się polkami, oberkami, owijokami. Owijak, to nic innego jak mazurek czy nawet kujawiak, wolniejszy od oberka - tłumaczyli artyści, mówiąc o historii kapeli i muzyce tradycyjnej okolic Sieradza. - Mamy nadzieję, że nasze wnuki po nas złapią bakcyla tej muzyki!
Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem
Prowadził: Piotr Dorosz
Goście: Anna Chuda (śpiewaczka z Biskupizny), Kapela Lututowianie z Lututowa
Data emisji: 4.08.2019
Godzina emisji: 5.05
at