Święto polskiej literatury - przypominamy poprzednie edycje Narodowego Czytania

Data publikacji: 07.09.2019 12:25
Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 13:41
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Narodowego Czytanie 2017
Narodowego Czytanie 2017, Autor - Jedynka

POSŁUCHAJ

Przypominamy poprzednie edycje Narodowego Czytania (Kultura przy kawie/Jedynka)

Jakie były dotychczasowe lektury - czyli: czy wszyscyśmy z Aleksandra hr. Fredry? Jakim herbem pieczętował się Jan Onufry Zagłoba? Którymi ulicami Powiśla przechadzał się Wokulski i czy Cezary Baryka naprawdę zachłysnął się rewolucją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dają dotychczasowe lektury Narodowego Czytania - a przed nami ósme wydanie tego wydarzenia, tym razem z ośmioma nowelami.

Pierwsza edycja Narodowego Czytania miała miejsce 7 lat temu z okazji dwustulecia "drugiej wojny polskiej" i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza "Ostatni zajazd na Litwie". Tak więc wybór lektury na pierwszą osłonę był oczywisty. 

Rok później kontynuując Narodowe Czytanie przypomniano dzieła wybitnego polskiego komediopisarza, poety Aleksandra Fredry, który w świadomości Polaków jest obecny od pokoleń. - Przy pomocy obcowania z postaciami pisanymi przez Fredrę, przez odczucie jego poezji, przez nadanie jej tchnienia żywego głosu, właściwie ożywają te postaci zapisane sprzed wielu laty - mówiła reżyserka Anna Augustynowicz. 

Mówiąc o polskich powieściach nie sposób nie wspomnieć o książce Bolesława Prusa "Lalka", w którą zaczytywali się Polacy podczas Narodowego Czytania w 2015 roku. - Wielu naukowców podkreślało, że to jest największa polska powieść, która dorównuje wielkim zachodnim powieściom. (...) To jest coś co możemy na świecie pokazać, co cały czas jest aktualne, co wciąż wnosi wielką wartość kulturalną - tak o dziele Prusa mówił ówczesny dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Krzysztof Dudek. 

Ile jest odniesień z trylogii Henryka Sienkiewicza według historyka Andrzeja Janisza? Czy tytułowa "Lalka" to Izabela Łęcka czy lalka Heluni Stawskiej? Jaka jest historia Stanisława Wyspiańskiego i Lucjana Rydla? 

Podczas audycji usłyszeliśmy fragmenty radiowych adaptacji i muzykę z ekranizacji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

Tytuł audycji: Kultura przy kawie 

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 5.10

ans

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.