Na kolekcję składają się dzieła sztuki, jakie Raczyńscy linii rogalińskiej gromadzili przez lata. Wśród nich m.in. dzieła Malczewskiego i Matejki.
- Raczyńscy zawsze byli propaństwowcami - mówi Mikołaj Pietraszak-Dmowski z Fundacji Raczyńskich. Edward Raczyński przekazał zbiory i nieruchomości na rzecz Fundacji im. Raczyńskich. Wcześniej spytał się córek, co o tym pomyśle sądzą i one poparły pomysł. Same zbiory są wyceniane na trzy-cztery miliardy złotych. Mikołaj Pietraszak-Dmowski podkreśla, że to wręcz niezwykła darowizna dla narodu i społeczeństwa, choć nie dla państwa. - Raczyńscy pozbyli się swej prywatnej własności, z której mogliby żyć przez całe pokolenia - mówi sekretarz. Zwraca uwagę, że w innym przypadku Raczyńscy sprzedaliby jakiegoś Malczewskiego czy Matejkę i żyliby dostatnio przez wiele lat.
Przypomina, jak nazwę Biblioteki Raczyńskich przekształcono na Bibliotekę im. Edwarda Raczyńskiego, ale nie Edwarda prezydenta Polski, tylko jego wybitnego przodka, dziadka o tym samym imieniu. Biblioteka przetrwała do dziś i ponownie nazywa się Biblioteka Raczyńskich.
Poznaj historię rodu Raczyńskich. Co działo się z rodziną w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu? Czym Raczyńscy zapisali się w dziejach Polski i Wielkopolski? Posłuchaj rozmów.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Goście: Mikołaj Pietraszak-Dmowski (sekretarz Fundacji im. Raczyńskich, prezes Zarządu Majątku Rogalin), Katarzyna Raczyńska (córka Edwarda Bernarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1979-1986), Ksawery Rey (wnuk Edwarda B. Raczyńskiego)
Data emisji: 11.11.2019 r.
Godzina emisji: 10.08 - 10.46
ag