Jak zostać ratownikiem medycznym?
Ratownicy medyczni muszą mieć rozległą wiedzę z zakresu różnorodnych nauk medycznych, tak by móc jak najszybciej postawić wstępną diagnozę i podjąć odpowiednie działania z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Tytuł zawodowy i uprawnienia ratownika medycznego uzyskuje się po ukończeniu 3-letnich studiów licencjackich na uczelni o profilu medycznym. Absolwent ma obowiązek złożenia Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM), który umożliwi mu uzyskanie prawa wykonywania zawodu.
Ratownik medyczny zobowiązany jest ustawowo do stałego doskonalenia zawodowego i rozwoju. Doskonalenie zawodowe ratownika medycznego jest realizowane w pięcioletnich okresach edukacyjnych. Obejmuje kursy doskonalące, seminaria oraz szeroko pojęte samokształcenie.
- Pierwszy rok studiów to są głównie zajęcia teoretyczne. Uczymy się anatomii, fizjologii, patologii. Przez drugi, trzeci rok zdobywamy wiedzę stricte medyczną - jak postępować w stanach nagłych, udzielanie pierwszej pomocy, zaawansowane czynności ratunkowe - tłumaczy Piotr Burza, student Ratownictwa Medycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. O odbywaniu praktyk opowiedziała studentka Kinga Kalinowska.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Patryka Bedlińskiego.
Jakie kompetencje ma ratownik medyczny?
Ratownik medyczny ma kwalifikacje i uprawnienia do udzielania świadczeń diagnostycznych, leczniczych, zapobiegawczych i profilaktycznych, szczególnie w ostrych stanach zagrożenia życia lub zdrowia u noworodków, niemowląt, dzieci i dorosłych.
Kwalifikacje i uprawnienia ratownika medycznego w szczególności obejmują świadczenia zdrowotne z dziedziny medycyny ratunkowej, medycyny urazowej, intensywnej terapii, a także szeregu innych dziedzin klinicznych (traumatologia, choroby wewnętrzne, neonatologia, pediatria, położnictwo i ginekologia, chirurgia, anestezjologia, kardiologia, neurologia, neurotraumatologia, psychiatria).
Ratownicy medyczni pracują w zespołach wyjazdowych ratownictwa medycznego (P - podstawowy, S - specjalistyczny, N - neonatologiczny), szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) i izbach przyjęć, oddziałach intensywnej terapii (OIT, OIOM), innych oddziałach szpitalnych, jednostkach GOPR, TOPR, WOPR, prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także wykonują zawód w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym (LPR), jednostkach samorządowych, wojskowych oraz podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (Policja, PSP, Straż Graniczna).
Czynności, które mogą być podejmowane samodzielnie przez ratownika medycznego to m.in.: podjęcie i prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, podawanie leków, opatrywanie ran, tamowanie krwawień, unieruchamianie i zabezpieczanie złamań, zwichnięć i skręceń, przyjęcie porodu i opieka medyczna nad noworodkiem i położnicą czy przygotowanie pacjenta do transportu lądowego i powietrznego oraz opieka medyczna podczas transportu.
Pełny katalog medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, można znaleźć w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 16 grudnia 2019 roku.
Tytuł audycji: Cztery Pory Roku
Prowadzi: Agnieszka Kunikowska
Reportaż: Patryk Bedliński
Data emisji: 18.03.2020 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00
kk