Filmową adaptację "Krzyżaków" w Polsce obejrzało 30 mln widzów i co najmniej drugie tyle za granicą. 4 kwietnia minęła 40. rocznica śmierci twórcy tego wspaniałego dzieła - Aleksandra Forda, polskiego reżysera pochodzenia żydowskiego, który w 1969 roku został zmuszony do opuszczenia kraju.
Córka reżysera Konstancja Ford w rozmowie z dziennikarką filmową Joanną Sławińską zdradziła, że jako dziecko mieszkała w Polsce i jej rodzice byli z tego dumni. - Chcieli, bym zrozumiała swoje dziedzictwo. Dużo wiedziałam o pracy taty, wczesnych filmach i tych tworzonych po wojnie, aż po lata 60., kiedy wyjechaliśmy z Polski - wspominała w archiwalnym nagraniu Konstancja Ford.
Córka, wspominając swojego ojca, mówiła, że "jako człowiek i artysta był skomplikowany". - Lubił zabawę, ale też był poważny, oddany i tak go widziałam - dodała rozmówczyni Joanny Sławińskiej.
Fenomen Krzyżaków
Historyk filmu Katarzyna Wajda zdradziła, że wielbicielem filmu w reżyserii Aleksandra Forda "Krzyżacy" jest wybitny reżyser amerykański Martin Scorsese.
- "Krzyżacy" to było jego pierwsze spotkanie z polskim filmem i oglądał ich bez angielskich napisów. On oczywiście nie miał pojęcia, o co chodzi, ale forma go absolutnie uwiodła i stąd ta jego miłość do polskiego kina - wyjaśniła Katarzyna Wajda.
Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia podczas audycji mogli podzielić się swoimi opiniami na temat ulubionych adaptacji filmowych lektur i innych książek polskich i zagranicznych. Wśród typowanych filmów znalazły się "Ziemia Obiecana" czy kultowa i niezapomniana produkcja Jerzego Hoffmana pt. "Ogniem i mieczem".
Posłuchaj całej audycji już teraz!
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadzi: Joanna Sławińska
Data emisji: 9.04.2020 r.
Godzina emisji: 21.11
ans