Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać planując wyprawę?

Data publikacji: 17.06.2020 12:10
Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 13:52
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne , Autor - Shutterstock
Podczas ostatniego długiego weekendu polskie góry przeżywały prawdziwe oblężenie. Jak są przygotowane szlaki, o czym turyści powinni pamiętać planując weekendową bądź wakacyjną wyprawę w góry? Jakie są najczęściej popełniane błędy przez turystów? 

POSŁUCHAJ

10:11

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać planując wyprawę? (Cztery pory roku/Jedynka)


Warto pamiętać, że w tym szczególnym czasie osoby wędrujące po górach i przekraczające granicę z Polską powinny posiadać dokument informujący o przeprowadzonym teście na obecność koronawirusa. - Wynik tego testu dodatkowo musi być przetłumaczony na język angielski - mówi Adam Marasek przewodnik tatrzański i ratownik TOPR. 

Tragiczny bilans po długim weekendzie 

Wraz z luzowaniem obostrzeń i udostępnieniem szlaków górskich dla turystów wzrosła liczba wypadków podczas wędrówek. - Podczas każdego weekendu notujemy wzrost liczby wypadków. W ciągu ostatniego tygodnia doszło do 15 poważnych wypadków z czego 13 podczas długiego weekendu - informuje ratownik TOPR. 

Podobna sytuacja miała miejsce w Karkonoszach, o czym mówi Sławomir Czubak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR. - Statystyka jest niechlubna. Mieliśmy 12 działań ratowniczych. (...) Weszliśmy w okres bardzo intensywnej pracy i to pokazał ostatni weekend - słyszymy. 

Najczęściej popełniane błędy przez turystów 

Ratownicy górscy nieustannie apelują o zachowanie bezpieczeństwa oraz odpowiednie przygotowanie się do wypraw. - Jesteśmy w okresie bardzo dynamicznej pogody i przestrzegać podstawowych zasad turystyki letniej czyli wcześniejsze wyjście w teren, zaplanowanie trasy ewentualne przewidzenie zastępczych wariantów - przypomina Sławomir Czubak. - Nie możemy wyłączyć myślenia tylko dlatego, że chcemy odpocząć - ostrzega. 

Turyści, którzy wyruszają na górskie szlaki niekiedy popełniają szereg błędów m.in. ignorują pogodę, nie mają odpowiedniego planu czy zakładają nieodpowiednią odzież. - Mamy w swoich smartfonach możliwość sprawdzenia pogody dużo wcześniej jak również sprawdzenia radarów burzowych, które są ogólnodostępne - wyjaśnia Sławomir Czubak z GOPR. 



Zastanie nas burza - czego nie robić? 

- Przede wszystkim jeżeli chcemy wejść na wzniesienie musimy się wycofać - tłumaczy gość audycji - Musimy zminimalizować ryzyko, schodzimy w dół i unikamy wszelkiego rodzaju łańcuchów, które mogą przewodzić prąd po wyładowaniu. Samotnie rosnące drzewo podczas opadów deszczu to jest również niebezpieczna pułapka - podkreśla Sławomir Czubak. 

Rozmówca Sławy Bieńczyckiej radzi aby turyści przed wyjściem w góry zainstalowali aplikację "Ratunek", która ułatwia działania ratowników górskich. Więcej o aplikacji na stronie GOPR

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Goście: Adam Marasek (przewodnik tatrzański i ratownik TOPR), Sławomir Czubak (naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR)

Data emisji: 17.06.2020 r. 

Godzina emisji: 9.39

ans 

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.