Zgodnie z przepisami z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych.
- Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychody co prawda przekraczają trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. złotych. Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, mogą być objęte 50-procentowym umorzeniem kwoty składek wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych - tłumaczy Grzegorz Dyjak.
Co w przypadku nadpłaty?
Należy pamiętać, że zwolnienie przysługuje tylko w przypadku niepłaconych składek. Jeśli ktoś posiada na swoim koncie nadpłatę, to wcześniej musi wystąpić do ZUS-u o jej zwrot. W przeciwnym razem zostanie uznana jako płatność, a ZUS zwolni przedsiębiorcę tylko z tego, o zostało po potrąceniu nadwyżki.
Realna pomoc dla przedsiębiorców
Dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 11 mld złotych.
- W najbardziej kryzysowym momencie to właśnie ten instrument stanowił realną pomoc zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców. Jest to znacząca kwota i wydaje się, że jest to jedno z tych narzędzi, które przez firmy było wykorzystywane najchętniej, głównie z uwagi na jego generalną prostotę - twierdzi Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
* * *
Tytuł audycji: "Po pierwsze ekonomia"
Prowadził: Błażej Prośniewski
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 6.41
DS
Ostatni dzień na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS - Jedynka - polskieradio.pl