Rodzice zastępczy pilnie poszukiwani. Czekają dzieci

Data publikacji: 14.10.2020 10:29
Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 10:53
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock/Ruslan Huzau
Ponad 72 tys. dzieci w Polsce pozbawionych jest opieki rodzicielskiej, a niemal jedna czwarta z nich przebywa w domach dziecka i innych placówkach instytucjonalnych. Jak alarmuje Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce obserwowany jest kryzys rodzicielstwa zastępczego, a liczba rodzin zastępczych dramatycznie maleje. 

Jedną z instytucji, która pilnie poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu.


czytaj więcej
para prezydencka 1200 free.jpg
"Niech dobro dziecka będzie największą nagrodą". Życzenia pary prezydenckiej w Dniu Rodzicielstwa Zastępczego

- Odchodzi się od tego, żeby dzieci były wychowywane w tzw. domach dziecka, czyli inaczej mówiąc ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych na rzecz rodzin zastępczych, ponieważ dzieci mają tę namiastkę domu. Ważne jest to, że po lekcjach nie wracają do tzw. domu dziecka, ale wracają do swojego domu, swojej rodziny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Kopczacki z sosnowieckiego ośrodka. 


POSŁUCHAJ

04:29

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu szuka rodzin zastępczych (Ekspres Jedynki)

Jak zaznacza, dziś problemem jest deficyt tych rodzin. - Te, które mamy pękają w szwach - podkreśla. - Zdarza się, że mamy chętnych i są to osoby, które mają świetne predyspozycje etyczne i intelektualne oraz doświadczenie życiowe, które by ich predysponowało do tego, żeby zostali rodzicami zastępczymi. Są to najczęściej pedagodzy, pielęgniarki. Nie są to zawody, w których się dobrze zarabia i ktoś nagle nie spełnia warunków, bo ma na przykład tylko dwa pokoje i tu się zaczynają schody. Ustawodawca w swojej intencji chciał jak najlepiej, tylko nie pomyślano o pewnych rozwiązaniach systemowych - ocenia Marek Kopczacki. 


- Pobyt w rodzinie zastępczej, czyli w środowisku rodzinnym, jest mniej traumatyzujący niż umieszczenie dziecka w placówce - mówi Julita Rusinek-Rzymowska, psycholog Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.  - W środowisku rodzinnym ma możliwość nawiązania trwałej więzi, która jest fundamentem dalszego funkcjonowania także w dorosłości. Zdobywa umiejętność tworzenia związków, wchodzenia w relacje, prawidłowego funkcjonowania - dodaje. 

Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka może stworzyć zarówno małżeństwo, jak i osoba samotna. Ważne aby były to osoby gotowe na stworzenie dzieciom bezpiecznego, kochającego domu.

czytaj więcej
Barabara Socha f 663.jpg
Wiceminister rodziny: nie poradzimy sobie bez ludzi o wielkich sercach, bez rodziców zastępczych

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, rodzin zastępczych w Polsce jest za mało, przez co dzieci zbyt długi czas spędzają w interwencyjnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych - dotyczy to zwłaszcza dzieci poniżej 10 roku życia. W niektórych skontrolowanych powiatach nie zorganizowano ani jednego pogotowia rodzinnego, a w jednym z nich - żadnej zawodowej rodziny zastępczej. Według NIK, obecny system pieczy zastępczej nad dziećmi w sytuacjach kryzysowych jest nieskuteczny i dopuszcza praktyki niezgodne z ustawą i z prawem dzieci do stabilnej opieki. Sytuacja wymaga naprawy systemowej.

Zapewnienie dzieciom pieczy zastępczej w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych należy do zadań własnych powiatu. Zadanie jest finansowane głównie przez powiaty przy współudziale gmin. 

.

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Mateusz Drozda

Materiał: Konstancja Snopczyńska

Data emisji: 13.10.2020 

Godzina emisji: 16.18

Jedynka/PAP/kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.