W Polsce każdego roku w mieszkaniach i domach wybucha kilkadziesiąt tysięcy pożarów. Zagrożenie rośnie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zamontowana w mieszkaniu czujka dymu pozwala wykryć pożar w jego początkowej fazie. Urządzenie zaalarmuje o zdarzeniu, lokatorów co umożliwi szybkie opuszczenie domu lub mieszkania.
źródło: Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie/Youtube
NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. - Bardzo ważne jest, aby w mieszkaniu była dobra wentylacja. Kiedy przykładowo w łazienkach zatykamy wszystkie otwory wentylacyjne, tlenek węgla zaczyna działać i może to spowodować nieszczęście - wyjaśnia młodszy kapitan Sebastian Rzymski.
Zmniejszenie liczby ofiar
Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. - W okresie zimowym wiele mamy interwencji związanych z tlenkiem węgla i niestety nasze społeczeństwo nie jest do końca świadome, że trzeba posiadać czujki, które gwarantują bezpieczeństwo - mówi kapitan Mariusz Plaga.
Kampania "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" potrwa do końca marca 2021 roku.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Materiał: Sebastian Kwiatkowski
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 17.23
ans