Jak walczyć o obniżkę czynszu za wynajem lokalu?

Data publikacji: 30.10.2020 12:20
Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 12:48
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Z pomocy skorzystają m.in. właściciele dyskotek.
Z pomocy skorzystają m.in. właściciele dyskotek., Autor - Daniel Jedzura/shutterstock.com
Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia odbiły się na kondycji wielu firm. W bardzo trudnej sytuacji znalazły się tysiące przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w wynajmowanych lokalach.

POSŁUCHAJ

04:23

Jak walczyć o obniżkę czynszu za wynajem lokalu? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Samorządy idą im na rękę, np. Łódź obniżyła do symbolicznej złotówki czynsz za wynajem lokali miejskich, w których działają restauracje i siłownie zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

Inaczej jest jednak, gdy wynajmującym jest prywatny właściciel. Wtedy obniżkę czynszu trzeba negocjować i szukać porozumienia.

- Właściciel musi się zastanowić, jak bardzo mu zależy na utrzymaniu najemcy. Jak bardzo zależy mu na tym, by biznes najemcy się nie "wywrócił", by nie doprowadzić do jego upadłości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia radca prawny Piotr Kłodziński. 

- Z drugiej strony najemca lokalu ma oczywisty interes w tym, żeby jak najbardziej obniżyć czynsz, zwłaszcza w momencie, w którym nie ma przychodów - podkreślił.

A co jeśli nie uda nam się porozumieć?

Wówczas można zwrócić się do sądu. Ten, na podstawie przepisów prawa cywilnego, może ustalić, że zaszła nadzwyczajna zmiana stosunków. - Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Przedwojenne brzmienie tego przepisu zresztą mówiło wprost o czasie zarazy, czyli epidemii - wyjaśnił Piotr Kłodziński.

- Drugi aspekt, który musi nastąpić, to jest wykazanie, że spełnienie zobowiązania będzie dla najemcy wiązało się z rażącą stratą. W sytuacji, w której ktoś nie może prowadzić działalności, a zmuszony jest płacić czynsz, ta rażąca strata jest również oczywista - zaznaczył ekspert.

Jeśli sąd uzna, że doszło do zmiany stosunków, może wyrokiem obniżyć czynsz. Zajmie to jednak więcej czasu niż próba zawarcia ugody. W tej kwestii rząd rozważa jakąś formę pomocy dla przedsiębiorców, którzy przez pandemię znów musieli zawiesić lub ograniczyć swoją działalność.

- Jeden z najpilniejszych tematów konsultacji będzie dotyczył właśnie kwestii ewentualnych ułatwień, jeśli chodzi o zapłatę za czynsz - poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

- Trzeba pamiętać, że wiele osób żyje z wynajmu swoich lokali - zauważył główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek. - Trzeba uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą - ocenił.

A czy w przypadku, gdy chcielibyśmy walczyć o obniżkę opłaty za wynajem mieszkania, dobrym rozwiązaniem jest droga sądowa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Autorka materiału: Patryk Michalski

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 6.00 - 9.00

kk

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.