Przez tzw. Bramę Morawską dotarli także i na południe Polski. Na przełomie V i IV p.n.e. wieku byli już obecni na Dolnym i Górnym Śląsku, potem w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wraz z Celtami pojawiła się na naszych ziemiach umiejętność wytopu żelaza, kształtowania gliny na kole garncarskim, bicia monet i podkuwania koni.
Od kilku lat śladów Celtów w Polsce szuka archeolog, dr Przemysław Dulęba. Zwraca uwagę, że Celtowie próbowali przejąć kontrole nad Bramą Morawską, będącą obniżeniem terenu między Sudetami i Karpatami, co robiło z tego miejsca ważne skrzyżowanie szlaków wiodących na północ. Ponadto Celtowie, będący rolnikami, starali się przejąć żyzne ziemie obecnego Dolnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Nie bez znaczenie był tez fakt, że na terenach Małopolski i Podkarpacia znajdowały się słone źródła, a sól była istotnym surowcem w ówczesnych czasach.
Społeczność celtycka na obszarze współczesnej Polski była bardzo mała. Archeolog porównuje, że na cmentarzu celtyckim w miejscowości Kietrz na Górnym, Śląsku znaleziono zaledwie 30 grobów. - W tym samym miejscu wcześniej zmarłych grzebały plemiona kultury łużyckiej i znaleziono trzy tysiące grobów. W ten sposób możemy porównać liczebność tych kultur - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.
Celtowie słynęli jako doskonali kowale, specjalizowali się w obróbce metali, zwłaszcza żelaza i brązu. W Europie znani też byli pod nazwami Gallów, Galatów. Dr Przemysław Dulęba opowiada, jakie na jakie znaleziska trafił w trakcie swych badań. Celtowie opuścili Polskę w II w. p.n.e. w sposób pokojowy. Przyłączyli się do Germanów i wyruszyli na południe najprawdopodobniej przez Bramę Morawską, przez którą dotarli na ziemie obecnej Polski.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Przemysław Dulęba (Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik realizowanego od kilku lat projektu "Celtycka Polska")
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 19.09
ag