Mateusz był poborcą podatkowym, Marek w latach młodzieńczych pomagał w gospodzie matki, a później był sprawnym sekretarzem i tłumaczem, Łukasz był lekarzem, natomiast Jan zajmował się rybołówstwem. Znamy zatem imiona i profesje ewangelistów, ale o samych postaciach wiemy bardzo niewiele. Historycy z okruchów informacji próbują nakreślić ich portrety, choć dane są często sprzeczne, hipotetyczne i pochodzą z późniejszych stuleci.
- Z ewangelistami rzeczywiście mamy kłopot. Nie tylko z ich profesjami, ale nawet z imionami. Te cztery tradycyjnie przypisywane imiona, są bardzo niepewne (…). W starożytności chrześcijańskiej widzimy bardzo silną tendencję do przypisywania wszystkich ważnych tekstów, które powstały w tym czasie, postaciom najbliższym Jezusowi, a więc przede wszystkim apostołom - mówi dr hab. Robert Wiśniewski z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Ewangelie nie zostały napisane przez apostołów?
Dr hab. Robert Wiśniewski zauważa, że właśnie z tego powodu "właściwie dzisiaj uważa się powszechnie, że Ewangelia Mateusza i Ewangelia Jana nie zostały napisane przez tych apostołów". - Ludzie, którzy czytali te ewangelie, może również, ci, którzy je pisali, odczuwali potrzebę powiązania tych tekstów z wielkimi postaciami uczniów Jezusa - dodaje ekspert Jedynki.
- Inaczej jest z Ewangeliami Marka i Łukasza, ponieważ są postaciami zupełnie marginalnymi w tekstach nowotestamentowych, więc nie było specjalnie powodów, żeby akurat tym osobom przypisywać powstanie tych ewangelii - słyszymy.
Dlaczego nie św. Mateusz?
- My dzisiaj jesteśmy pewni, że Mateusz nie napisał ewangelii noszącej jego imię. Z całą pewnością oparł swoją relację na powstałej wcześniej Ewangelii Marka, który najprawdopodobniej nie był świadkiem działalności Jezusa, tylko znał ją z drugiej, a może nawet trzeciej ręki. Byłoby całkowicie niezrozumiałe, żeby człowiek, który był jednym z najbliższych uczniów Jezusa, opisując Jego historię, sięgał nie do swoich własnych wspomnień, ale do tego, co napisał inny autor, który nie był bezpośrednim świadkiem tych wydarzeń - twierdzi dr hab. Robert Wiśniewski.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr hab. Robert Wiśniewski (Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 25.12.2020
Godzina emisji: 19.07
DS