"Pytać i czekać na odpowiedź". Właśnie na tym polega szukanie sensu życia?

Data publikacji: 23.12.2020 21:30
Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 19:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Okładka książki "Żyć znaczy filozofować"
Okładka książki "Żyć znaczy filozofować", Autor - mat. promocyjny

POSŁUCHAJ

Czym jest filozofia? (Jedynka/Eureka)

Jego życia i praca mogą być dla każdego z nas interesującym odkryciem i pouczającym doświadczeniem. - Kiedy myślę i mówię o spotkaniu, to ja nie myślę o takich spotkaniach, w których chodzi o to, żebym dał komuś coś za co on da mi coś innego. Chodzi mi o to, żeby być obecnym dla drugiego człowieka i żeby drugi człowiek był obecny dla mnie - mówi prof. Stanisław Grygiel, filozof i filolog.

NAC Zachęta 1200.jpg
160 lat Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

POSŁUCHAJ

17:20

Czym jest filozofia? (Jedynka/Eureka)

Na polskim rynku ukazał się wywiad rzeka Marii Zboralskiej z prof. Stanisławem Grygielem. Książka nosi tytuł "Żyć znaczy filozofować". - Dla mnie życie dokonuje się w tym, co wydarza się w tym życiu i co ja czynię. Dokonuje się w szukaniu jego sensu i w tym sensie człowiek, w tym przypadku ja, znajduje schronienie i w nim też spełnia się moja tożsamość. Szukać sensu życia znaczy pytać i czekać na odpowiedź, co wydaje mi się, że stanowi istotę myślenia - uważa prof. Stanisław Grygiel.

Filozofia i poezja

W poszukiwaniu autorytetów i zgłębienia wiedzy z zakresu filozofii często sięgamy po lektury, które pokazują mądre drogowskazy.

- Mariaż poezji z filozofią został odkryty, jak wydaje mi się, po raz pierwszy przez Platona, natomiast wyraźnie powiedział o tym Arystoteles (…). Dzieła poezji mówią obrazami o prawdzie ludzkiego życia i pragnieniu tej prawdy. W dziele poezji nie znajdujemy naukowych hipotez, domagających się potem eksperymentalnej weryfikacji. Artyści tworzą obrazy, które faktycznością i rzeczami wziętymi z tego świata, tj. barwami, dźwiękami i słowami, wskazują na inną rzeczywistość. Taką, o którą pyta i której szuka przyjaciel mądrości, czyli filozof - twierdzi prof. Stanisław Grygiel.

Czytaj także:

"Czemuż innego nie ma świata?"

Gość Jedynki przyznaje, że coraz bardziej żyje pytaniem Bolesława Leśmiana z poematu "Pan Błyszczyński". - Pan Błyszczyński mówi: "Doświadczywszy tego świata tutaj, takiż to świat, niedobry świat. Czemuż innego nie ma świata?". To jest dla mnie istota poezji. Poezja żyje symbolem, więc chce doprowadzić do spotkania tego świata z innym, lepszym światem - słyszymy.

**

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Stanisław Grygiel (filozof, filolog)

Data emisji: 23.12.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.