Ptasznikowate to w większości duże pająki. Największe gatunki, dorastają do 10 cm długości ciała i 30 cm rozpiętości odnóży, podczas gdy samce najmniejszych gatunków osiągają dojrzałość przy długości ciała poniżej 1,5 cm. Ich ciało porośnięte jest dwoma rodzajami włosków: krótszymi i dłuższymi, ochronnymi. - Bardzo wiele osób decyduje się na takiego egzotycznego pupila - zauważa Marcin Siewierski z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.
źródło: Ciekawe ptaszniki/Youtube
Powinniśmy bać się pająków?
Arachnofobia, czyli lęk przed pająkami objawia się panicznym, a zarazem paraliżującym strachem, poczuciem zagrożenia, a także rosnącym niepokojem. Nazwa pochodzi od "Arachne", mistrzyni tkania i haftu w mitologii greckiej. Czy powinniśmy się bać pająków? - Nie są one z reguły agresywne - podkreśla Marcin Siewierski. - W sytuacjach zagrożenia w pierwszej kolejności ratują się ucieczką, jednak przyparte do muru potrafią ukąsić - dodaje ekspert.
Jak zaznacza Marcin Siewierski, jad pająka w większości przypadków dla zdrowego człowieka nie jest groźny. - Siła jadu jest porównywalna z jadem pszczoły lub osy, jednak należy pamiętać, że na jad owadów można być uczulonym, podobnie jest w przypadku jadu pająka ptasznika - tłumaczy.
Żywy pokarm
- Pająki lubią jeść żywy pokarm, żywią się przede wszystkim świerszczami, szarańczą, karaczanami - mówi Marcin Siewierski.
Taki pokarm powinniśmy znaleźć w sklepach zoologicznych. Niektóre pająki mogą rozszerzyć swoje menu nawet o własnego współtowarzysza. - Kiedy partnerka nie jest gotowa do zbliżenia z samcem, może dojść do takiej sytuacji, że go zaatakuje, a następnie zje - dopowiada ekspert.
Czytaj również:
Tytuł audycji: "Zima z Radiem" w ramach audycji "Cztery pory roku"
Prowadził: Daniel Wydrych
Materiał: Patryk Bedliński
Data emisji: 4.01.2021
Godzina emisji: 11.14
ans
Nie taki straszny, jak go malują. Poznaj sekrety pająka ptasznika - Jedynka - polskieradio.pl