Trójwymiarowa rekonstrukcja starożytnego miasta Nea Pafos na Cyprze

Data publikacji: 27.01.2021 19:07
Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 15:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Maloutena, południowe skrzydło Willi Tezeusza i tzw. Dom Hellenistyczny
Maloutena, południowe skrzydło Willi Tezeusza i tzw. Dom Hellenistyczny, Autor - Ewdoksia Papuci-Władyka
Nea Pafos to jedno z najważniejszych stanowisk grecko-rzymskiego Cypru, przez kilka wieków w czasach antycznych stolica wyspy. Od 1980 roku jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

mapa free 1200.jpg
Co starożytni wiedzieli o otaczającym ich świecie?

Polscy archeolodzy, obecni w Nea Pafos od 1965 roku, są najdłużej pracującą zagraniczną ekipą badawczą w tym miejscu, a na swoim koncie mają wyjątkowe odkrycia w dzielnicy rezydencjonalnej miasta, m.in. wspaniałe mozaiki podłogowe w tzw. wilii Tezeusza czy malowidła z Domu Aiona.

10 lat temu - obok ekipy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW - pojawili się w Nea Pafos badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy rozpoczęli prace na agorze, tj. głównym placu starożytnego miasta.

Ponad rok temu zapadła decyzja o połączeniu warszawskich i krakowskich badań pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki z Instytutu Archeologii UJ oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.


POSŁUCHAJ

22:28

Badania polskich archeologów w Nea Pafos na Cyprze (Eureka/Jedynka)

 


elizeum hp pap 1200x660.jpg
Elizeum - niezwykła podziemna rotunda

Archeolodzy odtwarzają wygląd miasta z czasów jego świetności. Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka zwraca uwagę, że Pafos posiadało dobry port, jak na ówczesne warunki, który znajduje się na południu miasta. Od starożytności był używany i nadal jest używany i znajduje się w tym samym miejscu. Miasto otaczały mury, a wewnątrz znajdowały się wspaniałe budowle użyteczności publicznej, np. świątynie. - To jest teren, jak cały Cypr, wysoce sejsmiczny i w przeszłości trzęsienia ziemi wielokrotnie niszczyły strukturę miasta i powodowały liczne przebudowy - mówi archeolog. Często zabytki nie były odbudowywane, a na ich miejscu stawiano nowe budowle. - Co nam, archeologom, komplikuje pracę - mówi.

Mozaika z przedstawieniem Tezeusza w willi Tezeusz, odkopanej przez polską ekspedycję Mozaika z przedstawieniem Tezeusza w willi Tezeusz, odkopanej przez polską ekspedycję   (Fot. Paweł Lech)

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że największy rozkwit odnotowano w czasach rzymskich - w I, II i II wieku naszej ery. Polska ekspedycja pod kierunkiem profesora Kazimierza Michałowskiego, który był twórcą polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej, rozpoczęła prace w Pafos w 1965 roku. Ustalono m.in., że miasto zostało założone na planie, który przewidywał przecinanie się ulic pod kątem prostym. - Miasto to było miastem nowoczesnym, bo wcześniej żaden inny ośrodek miejski na Cyprze nie został założony na takim planie - mówi naukowiec.

Pafos jest największą atrakcją wyspy, na terenie miasta utworzono park archeologiczny. Można więc zwiedzać budowle sprzed 2 tysięcy lat. Polscy archeolodzy, na podstawie również wcześniejszych dokonań, chcą stworzyć trójwymiarową rekonstrukcję miasta w różnych fazach jego rozwoju. Rekonstrukcja będzie wirtualna, a do zespołów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego dołączą również specjaliści z Politechniki Warszawskiej, którzy będą pracować m.in. nad analizami przestrzennymi. Rekonstrukcje pozwolą zwiedzającym wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądało to miasto. Prof. Ewdoksia Papuci-Władyka jest przekonana, że rekonstrukcje będą gotowe za dwa lata.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Gość: prof. Ewdoksia Papuci-Władyka (Instytut Archeologii UJ oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)

Data emisji: 27.01.2021 r. 

Data emisji: 19.07

ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.