- Europejska strategia szczepień jest właściwa - broniła działań UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde".
Ursula von der Leyen pytana o błędy przy prowadzeniu negocjacji dotyczących zakupu szczepionek i o to, czy wiarygodność UE nie została naruszona, odpowiedziała: "Poczekajmy do końca mojej kadencji, wtedy będzie czas na podsumowanie. W polityce zawsze są wzloty i upadki. Dopiero zaczynamy masowe szczepienia, których nigdy nie robiono w Europie ani nigdzie indziej na świecie.
Szefowa KE stwierdziła, że 160 wnioskodawców zgłosiło chęć uczestniczenie w negocjacjach. - Dokonaliśmy słusznego wyboru. Trzy szczepionki zostały już dopuszczone do obrotu (Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca). I co najmniej dwa kolejne nie powinny się opóźniać: pierwsze dostawy z firmy Johnson&Johnson spodziewamy się na początku kwietnia, a CureVac w drugim kwartale - poinformowała.
- Rozumiem złość i emocje. Jestem jednak przekonana, że europejska strategia szczepień jest słuszna - podkreśliła von der Leyen.
Czytaj więcej: Szefowa KE tłumaczy się z opóźnień dostaw szczepionek. "W polityce zawsze są wzloty i upadki"
Większe potrzeby krajów członkowskich
Eurodeputowany z Lewicy Marek Balt ocenił w audycji, że jako państwo powinniśmy oprócz umowy wspólnotowej "zadbać o to, żeby do Polski został dostarczonych jak najwięcej szczepionek i jak najwięcej polskich obywateli zostało zaszczepionych".
- Szkoda, że nie ma dostępu do odpowiedniej ilości szczepionek na terenie Unii Europejskiej tak jak było to wcześniej sugerowane i obiecywane - podkreślił Balt. Stwierdził, że "potrzebne są oczekiwania, żądania ze strony polskiego rządu skierowane do kierownictwa Unii Europejskiej i naciski polityczne". - Myślę, że i my, jako europosłowie będziemy te naciski realizować w stosunku do odpowiedzialnych polityków Komisji Europejskiej - przyznał gość audycji.
Zbigniew Kuźmiuk, europoseł z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że "sytuacja robi się coraz poważniejsza", bo chodzi o zdrowie i życie ludzkie. - To prezydencja niemiecka przekonała wszystkie kraje członkowskie, że powinniśmy występować łącznie i wykazać europejską solidarność - przypomniał. Podkreślił, że to rozwiązanie było słuszne, bo w innym przypadku "wyścig 27 krajów po szczepionkę do poszczególnych firm zakończyłby się zwycięstwem najzamożniejszych".
Podkreślił, że szczepionki potrzebuje cały świat. Wyraził przy tym nadzieję, że "pojawią się kolejne szczepionki, kolejnych firm".
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście audycji: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Marek Balt (Lewica)
Data emisji: 02.02.2021
Godzina emisji: 18.11